Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Tuzemský zahraniční obchod propadl do nečekaného schodku

Vývoz tuzemských firem v červenci klesl meziročně o 16,5 procenta, dovoz o 14,6 procenta. Bilance zahraničního obchodu doplnila „strašná“ data z průmyslu a stavebnictví za červenec, které zasáhly chybějící tři pracovní dny i dovolené ve firmách. Je to ale jen o tom? Zde jsou názory ekonomů a analytiků.

Bilance zahraničního obchodu skončila v červenci ve schodku 1,5 miliardy korun, o rok dříve byla v přebytku 4,4 miliardy korun. Naposledy byla v deficitu loni v prosinci. Na červencovém výsledku se nepříznivě podepsaly celozávodní dovolené hlavně v automobilovém průmyslu a meziročně nižší počet pracovních dnů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Tuzemský průmysl v červenci propadl o sedminu

Vývoz meziročně klesl na 227,4 miliardy Kč a dovoz na 228,9 miliardy korun. Negativní vliv na měl zejména pokles přebytku bilance se stroji a dopravními prostředky o 11,7 miliardy korun. Prohloubil se i deficit obchodu s potravinami, živými zvířaty, nápoji a tabákem. Naopak kladný vliv mělo snížení schodku bilance minerálních paliv a chemických výrobků. Vedle toho stouplo kladné saldo obchodu s polotovary a materiály a zlepšila se bilance obchodu se surovinami.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie vykázal přebytek 31,8 miliardy korun, meziročně však klesl o 13,2 miliardy. Schodek obchodu se státy mimo unii se zmenšil o 7,4 miliardy na 31,8 miliardy Kč, uvedl ČSÚ.

Ekonomové se slabším výsledkem počítali, deficit obchodní bilance ale nečekali. V dalších měsících by se export měl podle nich vrátit k růstu.

České stavebnictví utrpělo nejprudší propad od března 2013

„Vzhledem k přetrvávající silné poptávce po výstupech automobilového průmyslu lze předpokládat, že červenec byl spíše výkyv, než nový trend,“ uvedla analytička Komerční banka Jana Steckerová. Po návratu zaměstnanců z celozávodních dovolených lze podle ní předpokládat, že se zahraniční obchod vrátí k přebytkům.

Podle Daniely Milučké z Raiffeisenbank jde o první měsíční deficit obchodní bilance od loňského prosince. „Jelikož letošní červenec byl ochuzen o tři pracovní dny oproti loňskému roku a navíc zaměstnanci velkých podniků čerpali celozávodní dovolené, tak se se slabším výsledkem zahraničního obchodu do určité míry počítalo, ale deficit obchodní bilance nikdo nečekal,“ upozornila.

Hlavní ekonom ČSOB Petr Dufek čeká, že se situace v zahraničním obchodě v dalších měsících rychle vrátí do dřívějších kolejí. Zvlášť když poptávka po nových autech je na tuzemském a zejména pak na evropském trhu velmi slušná. „K obnovení růstu exportu podle našeho názoru došlo už v srpnu, kdy výrazně v plusu skončil i celý zahraniční obchod,“ uvedl Dufek.

Větší meziroční propad exportu v korunovém vyjádření než červencových 16 procent byl naposledy v prosinci 2012. Aby další dva měsíce třetího čtvrtletí dohnaly červencový výpadek, musel by podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška export v obou z nich vykazovat dvojciferné přírůstky. „Pravděpodobněji tedy zůstane zakolísání exportu viditelné i v číslech za celý kvartál, což se promítne i do nižšího růstu HDP,“ dodal Sobíšek.

Newsletter