Komerční banka zažila (ne)obvyklé první čtvrtletí, i kvůli ČNB


AKTUALIZOVÁNO - 9:18 07:30 • 4. května 2017

Tagy: Komerční banka, výsledky, Banky

AKTUALIZOVÁNO – Komerční bance vzrostl v 1. čtvrtletí čistý zisk očištěný o jednorázové položky o 11,2 procenta na 3,2 miliardy korun při mírně rostoucích výnosech a provozních nákladech. Skupina KB těžila z mimořádně příznivých podmínek pro finanční operace a náklady rizika.

Vykázaný čistý risk včetně mimořádného příspěvku z restrukturace budov centrály banky stoupl na 4,1 miliardy Kč, což představuje meziroční zvýšení o 41 procent.

Výnosy vzrostly o 1,7 procenta na 7,8 miliardy Kč. Růst byl tažen zisky z finančních operací, zatímco čisté úrokové výnosy a čisté poplatky a provize poklesly

„Finanční trhy v 1. čtvrtletí ovlivnilo očekávání blížícího se konce měnových intervencí. To způsobilo silný příliv kapitálu ze zahraničí, který měl dopad na ceny a částečně se přelil do bankovních vkladů. Vývozci zároveň usilovali o zajištění svých budoucích příjmů proti možnému posílení české koruny. Z tohoto pohledu nebylo první čtvrtletí obvyklým,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac‘h.

„Výsledky byly velmi pozitivně ovlivněny zvýšeným zájmem firemních klientů ochránit se proti změně kurzu koruny vůči euru před opuštěním měnového závazku ČNB v 1 čtvrtletí. Část této poptávky byla zcela jistě spekulativní, a ta pravděpodobně v dalších kvartálech výrazně opadne. Na druhé straně část pozitivního růstu výnosů z finančních operací si banka pravděpodobně udrží díky trvalé potřebě firem zajistit si měnové riziko CZK/EUR,“ uvedl analytik BH Securities Martin Vlček.

Dodal, že dlouhodobě je růst zisku tažen velmi silným růstem objemu úvěrů. Samotná výnosnost z každé půjčené koruny klesá díky silné konkurenci a poklesu úrokových sazeb z nových úvěrů. Fixní poplatky také dlouhodobě klesají díky konkurenci nízkonákladových bank a levnější obsluze přes online a mobilní kanál. Dokud bude trvat silný růst úvěrů, celkové zisky pravděpodobně porostou dál.

Objem hrubých úvěrů vzrostl o 8,6 procenta na 596,1 miliardy Kč. Objem vkladů stoupl o 12,7 procenta na 758,2 miliardy Kč. Kapitálová přiměřenost dosáhla 15,7 procena, přičemž regulatorní kapitál KB obsahuje pouze nástroje nejkvalitnější třídy jádrového Tier 1 kapitálu.

KB vykázala likviditu na vysoké úrovni, poměr čistých úvěrů ke vkladům dosáhl 76,7 %. „Co se týká KB, zvýšili jsme objem úvěrů a aktiv ve správě a podnikli jsme řadu kroků ke zlepšení efektivity a vzájemné spolupráce mezi různými týmy Skupiny KB a k zajištění dobré připravenosti na budoucnost – například sloučením funkcí centrály do dvou lokalit v Praze,“ dodal Albert Le Dirac‘h.

Komerční banka měla ke konci března 46.082 akcionářů (meziroční o 1485 více), z čehož 40.749 byly fyzické osoby z České republiky (meziroční nárůst 1 414). Strategický akcionář Société Générale drží v KB 60,3% podíl, menšinoví akcionáři drží 39,7% podíl.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.