Nahradí Silicon Valley věhlasnou Wall Street?

Silicon Valley se postupně rozpíná. Svůj záběr rozšiřuje i do finančního světa, kde byla dosavadním hegemonem věhlasná Wall Street a společnosti v jejím rámci obchodující.

Zájem technologických firem se upnul směrem k expandujícímu segmentu FinTech, neboli k finančním technologiím. Finanční podniky využívající nejmodernější technologie zaujaly pozornost venture capital společností, které do nich za minulý rok zainvestovaly 12,2 miliardy dolarů. To je dle datových firem Accenture a CB Insights více jak trojnásobně vyšší číslo, než tomu bylo v roce 2013.

Zájem o FinTech se rozprostírá od kryptoměn, mobilní platby a peer-to-peer financování až po equity crowdfuding. Největšími fanoušky jsou tzv. Millennials, neboli lidé narození ve druhé polovině osmdesátých a v první polovině devadesátých let. Tato skupina se osvobodila od konvenční představy o fungování bankovního světa a vyžádala si nový, rychlý a z hlediska nákladů minimální finanční systém, který je maximálně „user friendly“.

„Finanční služby si během příštích deseti let projdou dramatickou evolucí. S tím, jak Millennials stárnou, využívají čím dál tím více  alternativních finančních služeb, čímž tak skokově přeskočili posledních několik desítek let běžného bankovnictví a otevřeli prostor pro vyspělé technologie.“ Přesně tak popsal analytický tým společnosti Convergex současnou situaci na finančních trzích.

I přesto, že se regulátoři k tomuto trendu staví poměrně s odporem, spousta nových finančních startupů si získalo přízeň velkých hráčů. Příkladem budiž investoři jako Google Ventures, Andreesen Horowitz či Sequoia Capital. Společnost Convergex pak sestavila výčet těch nejoblíbenějších oblastí, kam patří:

  • převody peněz, kde vyniká kupříkladu společnosti TransferWise či World Remit. Té první se podařilo získat finance o velikosti 90,4 milionů dolarů, druhé dokonce více jak 147 milionů.
  • mobilní platby, v jejichž případně stojí za zmínku především firma Stripe, které se podařilo přes venture capital získat 190 milionů dolarů, a Boku se svými 73 miliony.
  • peer-to-peer lending. V tomto případě jde o jednu z nejrychleji expandujících oblastí, kde jsou aktivní již zažitá jména jako LendingClub nebo On Deck.
  • osobní finance, kde je možné narazit na startupy, které pomáhají lidem nejen spořit, ale i získat přístup k úvěrům, a to za snadnějších podmínek než u běžných bank. V tomto směru stojí za zmínku například Expensify a Credit Karma.
  • oblast kryptoměn, v jejímž rámci je bezpochyby neznámější měna bitcoin Ta si díky své technologii blockchain získává stále více fanoušků. Za zmínku v tomto případě stojí například platební systém Bitpay či burza a poskytoval online peněženek Coinbase.
  • trading a automatické obchodní systémy, kde si věhlas dobyly společnosti jako Wealthfront či Robinhood.
  • studentské půjčky, jež se taktéž zařadily do repertoáru FinTech. Díky činnosti firmy Sofi vznikly studentské úvěry o velikosti více jak dvě miliardy dolarů.

Faktem ale je, že rozmach alternativních forem financování vyvolal odezvu i u regulátorů. V případě amerického ministerstva financí bylo minulý měsíc vydáno prohlášení o informačních požadavcích ze strany poskytovatelů online úvěrů. Informace by se měly týkat především samotných modelů, které používají k poskytování půjček jednotlivcům a malým podnikům. Stejně tak je analyzován potenciál expanze alternativního financování do oblastí, kde se běžné banky tolik neangažují. Většina analytiků považuje toto opatření za jasný důkaz toho, jak regulátoři zjišťují potenciál alternativního finančního systému v oblasti praní špinavých peněz.

Ohroženy se však cítí i zaběhlé společnosti z Wall Street. Banky jako je Goldman Sach či JP Morgan Chase již zakládají vlastní oddělení finančních technologií či přímo rozjely spolupráci se zaběhnutými startupy, aby tak udržely krok s dynamicky se rozvíjejícím revolučním odvětvím.

Alternativní financování má své zástupce i u nás. V České republice je možné využít například služeb tzv. equity crowdfundingu, který je zaměřen výhradně na podnikatele. Finanční skupina Roklen ve spolupráci s investiční společností Rockaway již brzy spustí první českou equity crowdfundingovou platformu Fundlift, prostřednictvím které bude možné zhodnotit své prostředky investicí do vybrané firmy či projektu výměnou za přímý podíl ve společnosti.

 

Newsletter