Poslední zasedání roku 2016. Co čekat od ČNB?


20:34 • 18. prosince 2016

Tagy: ČNB, měnová politika, intervence, centrální banka, EURCZK

Bankovní rada České národní banky ponechá i na svém nadcházejícím měnověpolitickém zasedání klíčové úrokové sazby na stávající úrovni „technické nuly“. Nadále bude pokračovat i ve svém intervenčním režimu, v jehož rámci brání od listopadu 2013 posílení české měny pod úroveň 27 korun za euro.

Bude se však muset vypořádat s růstem inflačních očekávání i samotné inflace, jejíž listopadový růst centrální bankéře překvapil. Počítali s výrazně pomalejším tempem růstu spotřebitelských cen. Také budou muset reflektovat zrychlující, ba „bublající“ růst cen nemovitostí, které podle jejich nedávného výroku nejsou již fundamentálně opodstatněné, což je jedním z důvodů, proč ČR jako teprve druhá země EU – po Švédsku – stanoví od 1. ledna 2017 kladnou úroveň sazby proticyklické kapitálové rezervy.

ČNB rovněž zopakuje své předchozí stanovisko, v jehož rámci prostřednictvím takzvaného „tvrdého závazku“ v podstatě vyloučí možnost ukončení intervenčního režimu dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Dále však nepůjde, tj. ponechá „otevřená vrátka“ možnosti ukončení intervenčního režimu již počínaje druhým kvartálem 2017. Bude přitom ovšem nadále signalizovat, že pravděpodobnější je ukončení režimu v pozdějším termínu a že vyloučit nelze ani jeho ukončení za horizontem příštího roku.

Vlogger Rusnok. Co řekl v historicky prvním video blogu ČNB?

Pro pozdější ukončení hovoří nedávné rozhodnutí Evropské centrální banky pokračovat se svým nekonvenčním monetárním uvolňováním v podobě programu rozsáhlého odkupu aktiv minimálně do konce roku 2017. Pro dřívější ukončení intervenčního režimu ČNB naopak hovoří zmíněná rychleji rostoucí inflace a částečně také rostoucí podíl devizových rezerv na hrubém domácím produktu ČR. Ten v současnosti dosahuje necelých 47 procent. Přitom při zahájení intervenčního režimu představoval zhruba 22 procent HDP.

Pro dřívější ukončení hovoří také skutečnost, že ČNB by měla „exitem“ z intervence trhy v maximální možné míře překvapit – ovšem zároveň pochopitelně tak, aby nebyla neblaze zasažena její kredibilita. Jelikož bankovní rada ČNB bude zvažovat všechny možnosti ukončení závazku jako na miskách lékárnických vah, nelze od ní na nadcházejícím zasedání čekat žádné jasné stanovisko nad rámec již oznámeného, spíše půjde o další pečlivě připravené mlžení.

ČNB také nevyloučí možnost uvedení negativních úrokových sazeb, které by při vyhrocenějším průběhu opouštění kurzového závazku centrální bance umožnily zchladit spekulativní poptávku a proces „exitu“ tak podpořit a zklidnit.

OPEC, Rusko a Trump dělají ČNB radost

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.