Novým dluhopisovým králem je nakousnuté jablko

Dluhopisovým rybníčkem brázdí nový dravec. Není to doposud největší obchodník s bondy společnost PIMCO ani její konkurent Vanguard. Nový dluhopisový král má v erbu nakousnuté jablko. Apple se rozhodl, že převezme žezlo zmiňovaných společností a stane se tak jedním z největších dluhopisových obchodníků na světě.

Není to však pouze Apple, jeho kolega, společnost Oracle, se začal angažovat tím samým směrem. Technologické firmy, které vlastní biliony volné hotovosti, se hromadně vrhly na dluhopisový trh, aby tak v některých případech skupovaly i více jak polovinu emisí bondů vybraných společností. Svou činností se staly poměrně významnými konkurenty velkých fondů, jako je PIMCO, BlackRock, Vanguard či Fidelity Investments.

„Jednáme s nimi stejně jako s Fidelity, Vanguardem či jinými investory,“ řekl pro agenturu Bloomberg Curt Zuber z australské Westpac Banking, která od října minulého roku emitovala v dolarech denominované dluhopisy o hodnotě 6,1 miliardy dolarů. Zástupci čtyř největších australských bank jsou na tom obdobně. Všichni vyslali své bankéře do Rena a Nevady, kde sídlí dceřiná společnost Braeburn Capital, která má pod palcem investiční činnost Applu, aby jim představili svou paletu dluhových instrumentů.

Hotovost všude, kam s podíváš

Vzhledem k tomu, že v žádném jiném sektoru není nahromaděno tak velké množství volné hotovosti jako v případě technologií, podnikoví finančníci se vrhli na trh firemních dluhopisů. Podpořil je i fakt, že tato oblast stále poskytuje mnohem větší výnosy, než je tomu například u státních dluhopisů.

Apple, Oracle, Google a dalších sedm jejich největších kolegů drží dohromady více jak 500 miliard dolarů v hotovosti a v dalších vysoce likviditních aktivech. Tato částka je už dvojnásobně větší, než byla v roce 2008. Většina těchto prostředků je ale umístěna v zámoří. Pokud by je firmy chtěly dostat do Spojených států, musely by je danit, z toho důvodu je raději používají na nákupy korporátních dluhopisů.

Neustálý příval nabídek

„Investice do korporátních bondů představuje pro manažery jeden ze způsobů, jak relativně snadno překonat výkon sledovaného benchmarku dluhopisového trhu,“ je přesvědčen Jason Shoup, šéf dluhového oddělené americké Citigroup. „Jakmile investoři koupí emisi nových bondů, mohou tak snadno získat až 0,2 procentních bodů navíc na výnosech, jelikož nové instrumenty se nestávají ihned součástí sledovaného benchmarku, ale až na konci měsíce,“ dodal.

Samotný Apple držel k 28. březnu letošního roku 193,5 miliardy dolarů v hotovosti a vysoce likvidních aktivech, což z něj dělá jednoho z největší obchodníků s dluhovými instrumenty, který nakupuje prostřednictvím investičních společností. Dle informací agentury Bloomberg se průměrný nákup dluhopisů Applem pohybuje na úrovni 200 milionů dolarů z celkové miliardové emise.

„Jsem přesvědčen, že asset manažeři z Vanguardu či Pimca by byli naprosto nadšení, pokud by jim někdo z Applu zavolal a požádal je o správu portfolia namísto toho, aby byl jejich konkurentem,“ řekl Kevin McPartland, vedoucí analytického oddělní ve společnosti Greenwich Associates.

Apple i Oracle se zaměřují především na dluhopisy s vysokým ratingem, jejichž maturita se pohybuje v rozmezí dvou až tří let. Většina z nich je emitována finančními společnostmi, ale v kurzu jsou i giganti jako například Exxon Mobil, Merck či Wal-Mart.

S tím, jak se zvyšuje konkurence, oslovují technologické společnosti další a další podniky, aby se nezdráhaly emitovat novou sérii vlastních dluhopisů, a poté rovnou skupují ten největší podíl. Emitenti na toto volání slyší, jelikož jsou si jisti, že bondy budou drženy až do splatnosti, což jim zajistí stálou hodnotu na sekundárním trhu.

Nic není bez obav

„Poptávka se jednoznačně zvýšila s tím, jak se na dluhopisový trh vmísily technologické společnosti. Tento krok s sebou však přinesl i určité napětí,“ řekl pro Bloomberg John Bennett, hlavní manažer oddělení fixních příjmů v National Australia Bank. Nejistota je dle jeho názoru na místě, protože vzhledem k velké expozici by případný odchod technologických gigantů způsobil poměrně razantní propad celého trhu.

Jiné využití volné hotovosti než nákup bondů hrozí i v souvislosti s avizovaným zvýšením amerických krátkodobých sazeb. V tomto směru je však klidný Jason Shoup. „Nestrachuji se o to, zda Fed zvýší sazby i přes vlažnou inflaci. Stále existuje spousta alternativ z oblasti fixních příjmů. Nabízí se například státní dluhopisy nebo hypoteční cenné papíry.“

Newsletter