Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Největší současné riziko na evropských trzích má tuto tvář

Po francouzských volbách si investoři oddechli, že se na evropské trhy zase na chvíli vrátí klid. Omyl. Od začátku tohoto týdne se totiž na trzích starého kontinentu obchoduje s novým politickým rizikem – možným úspěchem populistického a eurokritického Hnutí pěti hvězd v italských předčasných volbách, které by se mohly konat již letos. Hnutí kolem komika a výřečného populisty Beppe Grilla (na snímku), které přitahuje levicové i pravicové voliče, chce prosadit referendum o setrvání Itálie v eurozóně. Odborníci již doporučují investorům, zbavit se italských dluhopisů.

V současné době má Grillova strana, založená v roce 2009, v průzkumech volebních preferencí kolem 30 %, dostává se tak na roveň vládnoucí středolevicové Demokratické strany. Má tedy reálnou šanci stát se vítězem voleb v jedné z nejdůležitějších zemí v Evropě.

„Najednou je investorům zase jasné, že europrostor je stále politicky křehký útvar,“ komentuje situaci pro německý list Frankfurter Allgemeine Dirk Gojny, analytik National-Bank. Na finančních trzích jsou nadcházející volby v Itálii nyní podle listu dominujícím tématem.

Fénixové povstali z popela: Neuvěřitelný vzestup Španělska a Portugalska

Hnutí pěti hvězd? Co to je?

Itálie se stala laboratoří pro nový styl evropského populismu, ve kterém politická strana příští generace, jež vyrostla na internetu, se nezajímá tolik o ideologii nebo standardní modely levice versus pravice, jako o používání webu jako platformy i zbraně pro svůj hněv vůči establishmentu, píše The New York Times.

„Jsme politickou silou budoucnosti a máme konkurenční výhodu oproti tradičním stranám, které to stále nedokážou pochopit,“ uvedl v prosinci syn zakladatele hnutí a jeden z jeho předních členů Davide Casaleggio pro tento list. „Až to zjistí, bude pozdě.“

Na rozdíl od populistických stran ve Francii, Německu či Velké Británii, nemá Hnutí pěti hvězd tak vyhraněně pravicový a antiimigrační postoj. Není ani prodchnuta socialistickou ideologií jako levicové skupiny v Řecku či Španělsku. „Nejsme ani nalevo, ani napravo,“ řekl podle NYT možný kandidát na premiéra za Hnutí pěti hvězd. „Nedefinujeme se podle pravidel těchto ideologicky motivovaných stran,“ dodal.

Strana čerpá především z negativních sentimentů vůči Evropské unii a zavedení eura. Čím ale Hnutí pěti hvězd vlastně je, je jasné jen málokomu. Jisté je jedno, jeho popularita roste, zvláště po prosincové rezignaci premiéra a předsedy Demokratické strany Itálie Mattea Renziho.

Nejistota kolem volebního zákona a termínu voleb

Renzi v prosinci odstoupil z funkce poté, co Italové v referendu odmítli jeho návrh na zrušení dvoukomorového systému, sestávajícího ze senátu a poslanecké sněmovny. Podle jeho slov se nyní hlavní politické strany musí domluvit na volebním zákoně, přičemž je možné, že k volbám, které se měly původně konat až v květnu 2018, bude nutno přikročit už letos. Podle jeho názoru by se mohly konat již 24.září, tedy ve stejném termínu, jako volby v Německu, uvádí server Frankfurter Allgemeine. Renzi prý doufá, že by to mohlo ukončit nejistotu na trzích.

Hlavní index milánské burzy FTSE MIB si v posledních dnech nevede zrovna růžově. Rovněž na dluhopisovém trhu se projevuje rostoucí nervozita. Za desetiletý dluhopis italské vlády v současné době investoři požadují 2,27% výnos. Riziková přirážka tak u této země, trpící vysokým státním zadlužením, churavým bankovním sektorem a slabým hospodářským růstem, leží o bezmála 2,0 procentního bodu nad německými bondy. To je nejvyšší rozdíl za poslední čtyři týdny.

Nic však není ještě ztraceno. Podle listu Frankfurter Allgemeine je možné, že Itálie zavede systém poměrného zastoupení s pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny. Analytici německé Commerzbank považují za méně pravděpodobné, že by se pak Hnutí pěti hvězd podařilo sestavit vládu.

Analytik Deutsche Bank Jim Reid navíc upozorňuje, že na cestě k předčasným volbám jsou ještě určité překážky. Poukazuje přitom zejména na hlasování o rozpočtu na příští rok, které se má konat až v říjnu. A problémy v italském bankovním sektoru jsou přeci jen příliš velké na to, aby si je země mohla dovolit zanedbat. Nejistoty kolem termínu voleb by se podle analytiků francouzské banky Société Générale mohly táhnout ještě celé léto. A doporučují proto, se pro tuto chvíli italských dluhopisů raději zbavit.

Italská bankovní horečka klesla, i tak se zdraví pacienta nelepší

Newsletter