Ropný zlom: Zapomenut a ztracen? Trend napoví Google

Ropný trh stále tápe. Po masivním propadu, který započal v polovině roku 2014, jsme byli svědky určité konsolidace na úrovních vyšších, než byla několikaletá cenová minima kolem 20 dolarů za barel. Pravdou však je, že vytoužené stability zatím dosaženo nebylo, což je dílem velkých světových producentů. Souběžně s tímto vývojem se veškerá pozornost vytratila od kdysi populární teorie ropného zlomu, která dopomohla k růstu cen až k 150 dolarům za barel. Má tzv. Peak Oil ještě nějakou budoucnost, či jde o věc zcela ztracenou a zapomenutou? To, společně s trendem celého trhu, ukáže vyhledávač Google.

Teorie ropného zlomu je založena na ropě jakožto neobnovitelného zdroje, u kterého dochází během času na změnu objemu celkové produkce. V rámci toho musí jednou dojít na situaci, kdy celosvětová těžba dosáhne maximálního objemu, od kterého se bude pozvolně snižovat s tím, jak budou ropné zdroje postupně vyčerpávány. S klesající množstvím pak bude logicky růst i cena.

Tato představa zažívala svůj boom především ve druhé polovině prvního desetiletí 21. století, poté však jako by upadla do zapomnění. Potvrzují to data nedávné studie společnosti Sanford C. Bernstein, podle které se kdysi populární teorie dostala na pohřebiště dějin s nástupem nových nalezišť a technologií, včetně metody frakování, jež dopomohla zvýšit americkou ropnou produkci na 40letá maxima.

Tento trend nejlépe podtrhuje vyhledávač Google. Analytici výzkumné společnosti se zaměřili na vyhledávání pojmů „Peak oil“ a „too much oil“, aby na základě jejich srovnání zjistili, že počet googlování druhého termínu již přesáhl ten první.

„S tím, jak vrcholí zájem o alternativní metody ropné těžby, včetně frakování, se snižují kdysi poměrně časté obavy ohledně dosažení ropného zlomu,“ přepisuje slova studie Sanford C. Bernstein agentura Bloomberg. „Jasně to svědčí o krátkozrakosti ropného trhu, který má tendenci chytit se konkrétního příběhu a jeho proklamované predikční schopnosti vývoje cen.“

Obnova na ropě? Průměrný těžař Joe zatím moc nejásá

Pravdou je, že vyhledávání na Googlu nereflektuje přístup všech subjektů na ropném trhu (obzvláště to platí u profesionálů), na druhou stranu slouží poměrně dobře jako ukazatel toho, o čem se v dané oblasti mluví a spekuluje. Příkladem budiž začátek roku 2015, kdy všem vyhledáváním jasně dominovalo spojení „ropné zásoby“, které tak předčilo ostatní jako „ropná poptávka“ či „ropná nabídka“.

„Pokud jde o ropné trhy, krátkozrakost zůstává velmi rozšířeným jevem,“ míní analytici ze Sanford C. Bernstein. „Jasně to vyplývá ze změny trendů vyhledávání prostřednictvím vyhledávače Google. Jakmile začaly ceny ropy padat, zájem o termín „ropné zásoby“ nepřestal růst. V případě „poptávky po ropě“ byl rovněž pozorován nárůst, ovšem počet vyhledávání „ropné nabídky“ se sotva změnil.“

Newsletter