Jak vydělat na amerických domácnostech? Proč nezkusit Kinder Morgan


21:02 • 16. května 2017

Tagy: Kinder Morgan, americké akcie, Akcie, investice, Zemní plyn

Americké domácnosti získávají energii primárně ze zemního plynu. Jedním z největších poskytovatelů této komodity je společnost Kinder Morgan. V jejím případě byl během minulého roku pozorován výrazný propad ceny akcie, což z ní momentálně dělá zajímavou investiční příležitost.

O firmě

Firma byla založena v roce 1997, když Richard Kinder, spolu s Williamem Morganem a skupinou investorů, převzali Enron Liquids Pipeline za 40 milionů USD. Dnes je největší distributor zemního plynu v USA – vlastní 180 terminálů a spravuje zhruba 112 000 km plynovodů a 22 000 km ropovodů a dalších potrubních systémů.

Zemní plyn byl, je a bude jedním z nejrozšířenějších zdrojů energie v USA. Jde o levnou a relativně čistou komoditu, která je ve Spojených státech poměrně hojná. Potvrzené tamní rezervy jsou 5. největší na světě a činí 10,8 bilionu m3. Kinder Morgan je se svou infrastrukturou v dobré pozici, aby profitovala na zvyšující se poptávce. Plynovody společnosti jsou totiž regulované monopoly a většina příjmů firmy pochází z kontraktů s fixními poplatky – ziskovost plynovodů tedy z většiny nezávisí na samotné ceně plynu.

Historie

Poslední rok a půl nebyl pro sektor ropovodů a plynovodů vůbec dobrý. Celý sektor měl problémy a s ním i Kinder Morgan, jehož cena byla ještě v roce 2015 přes 44 USD za akcii. Dnes se pohybuje těsně pod 20 USD. Proč? Investoři začali být obezřetní zejména poté, co společnost snížila svoji dividendu o ¾.

Poslední kvartál

Obrat meziročně spadl o 3,39 miliardy USD kvůli prodeji 50% podílu plynovodu Souther Natural Pipeline. Nutno ale podotknout, že deleveraging balance sheetu probíhá úspěšně, výdaje na úroky meziročně spadly o 20 % na 422 milionů USD. Za první kvartál činil obrat 3,42 miliardy USD, čisté příjmy stály na 440 milionech USD a volné cash-flow bylo 218 milionů USD. Výsledky překonaly lednové odhady managementu, ale cena akcií další den spadla o 5 %. Investoři i management se nejvíce soustředí na volné cash-flow, na kterém je závislá výše dividendy.

Valuace

Tržní kapitalizace Kinder Morgan nyní činí 46 miliard USD, firma se tedy obchoduje pouze na 10násobku svého volného cash-flow a platí dividendu ve výši 2,3 %. Růst dividendy je očekáván až v letech 2018 a 2019 poté, co firma sníží svoji míru zadlužení.

Akcie se nyní obchoduje pouze na 12násobku EV/EBITDA (hodnota podniku/zisk před úrokem, daněmi a amortizací) oproti 17násobku v uplynulých 5 letech.

Dle měřítka EV/EBITDA se titul Kinder Morgan jeví jako levnější i proti své konkurenci, kam patří například Enteprise Products Partners (EPD), Plains All American Pipeline (PAA) a ONEOK (OKE). EPD se obchoduje na 14násobku, PAA pak na 13násobku, multipl OKE je obdobný Kinder Morgan.

Příležitosti

Roční spotřeba zemního plynu v USA dnes činí necelých 30 bilionů kubických stop. Podle odhadů úřadu EIA se očekává, že se do roku 2020 bude i nadále velmi rychle zvyšovat, a to o 4 % ročně. Krátkodobá produkce zemního plynu nyní roste hlavně díky výstavbě exportních terminálů a dalších nových projektů.

Cílem managementu Kinder Morgan je snižovat svou míru zadlužení a ponechat si vysoký kreditní rating. Jen v roce 2017 firma očekává 4,5 miliardy USD v peněžních tocích a plánuje fundovat projekty v hodnotě 3,2 miliardy USD. I přesto se ale očekává, že dokáže i nadále snížit míru zadlužení. V tuto chvíli má Kinder Morgan naplánované projekty v hodnotě 11,7 miliardy USD. Do budoucna se čeká řada dalších – naposledy firma dostala povolení k expanzi svého ropovodu Trans Mountain. Objednávky na využití zvýšené kapacity se tak jen hromadí.

Rizika

Značné riziko představuje náhlá změna managementu, tedy odchod spoluzakladatele a nynějšího předsedy Richarda Kindera nebo ředitele Stevea Keana.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

„V mládí jsem hrál hokej, studoval a vyrůstal v USA. Při škole jsem se věnoval ekonomii a investování a po několikaleté praxi jako soukromý investor jsem spoluzaložil investiční fond, LTM Capital, ve kterém figuruji jako portfolio manažer.“Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
Zemní plyn

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.