Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajině a varuje Evropu

Rusko dnes přerušilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu, dokud Kyjev za další dodávky suroviny nezaplatí předem. Oznámila to dnes ruská státní plynárenská společnost Gazprom. Podle ní tak existuje „vážné riziko“ narušení tranzitu ruského plynu dál do Evropy během zimního období.

Naposledy byly dodávky plynu na Ukrajinu pozastaveny letos v létě, protože se obě strany neshodly na ceně za ruský plyn. Ukrajina ho přestala od července odebírat. Zásobování se obnovilo teprve 12. října, když Gazprom podepsal s ukrajinským partnerem Naftogaz konečnou dohodu o prodeji plynu Ukrajině na zimní období.

Polovina lidí na Krymu je stále bez proudu, Rusko hrozí odvetou

Nyní Gazprom oznámil, že Ukrajina do dnešních 08:00 SEČ obdržela všechen plyn, který si předplatila, a žádná nová platba předem nebyla provedena. Gazprom tudíž zásobování pozastavil a čeká na novou zálohu, citovala z jeho prohlášení firmy agentura AFP.

Gazprom zároveň vyjádřil znepokojení nad údajně nedostatečnou úrovní zásob v podzemních zásobnících na ukrajinském území, určených k zajištění bezpečného tranzitu ruského plynu dál do Evropy.

„Odmítnutí nakupovat ruský plyn vytváří vážné nebezpečí ohledně dodávek plynu do Evropy přes ukrajinské území a ohledně zajištění potřeb plynu ukrajinských spotřebitelů během nadcházející zimy,“ uvedla podle AFP ruská plynárenská skupina.

Putin: Rána do zad, vážně dopadne na vztahy s Tureckem

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou mimořádně napjaté od doby, co Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny. Dřívější rusko-ukrajinské spory o plyn měly dopady i na dodávky do Evropy.

Dřívější rusko-ukrajinské spory o plyn měly dopady i na dodávky do Evropy.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle dřívějších údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procent. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie.

Newsletter