Divadlo Babišovy náměstkyně Schillerové: Dnes v hlavní roli EET


16:45 • 1. února 2017

Tagy: EET, vláda, Finance, Andrej Babiš

V představení Tisková konference, tragikomedie o třech dějstvích, nám náměstkyně ministra financí, paní Schillerová sdělila tři důležité zprávy. Že hospodští udělali tržby o 100 procent vyšší, než před rokem, že došlo k 100procentnímu nárůstu registrací k DPH a že Finanční správa zahájila hned v prosinci kontroly podnikatelů zapojených do EET.

Tržby prý narostly z deseti miliard za prosinec 2015 na 20 miliard v prosinci 2016. Připusťme, jen hypoteticky, že by k tomu mohlo dojít. Kdo by mohl takový obrat udělat?

Ze zaregistrovaných asi 46 tisíc hospod, kaváren, vývařoven, bufetů a taky hotelů a penzionů, dělají největší část obratu velké podniky. Hotelové řetězce, restaurační franšízy, pivovarské řetězce restaurací, zahraniční a velké značky kaváren a restaurací. Tipnul bych si, že deset největších pražských hotelů bude mít obrat větší, než všechny venkovské hospody dohromady. Tyhle velké podniky však prý tržby nekrátí.

Jestli však ti velcí, kteří dělají podstatnou část obratu gastronomického segmentu, nic nezatajovali, tak kde se vzalo těch deset miliard navíc? Že by malé hospody na vesnicích udělaly za prosinec o 10 miliard navíc? Pivnice, levné vývařovny a bufety? To by každá venkovská hospoda musela mít nejmíň o 1 000 000 Kč prosincové tržby navíc! Nepředstavitelné, vlastně spíše nemožné. Paní náměstkyně Schillerová, tady něco nehraje, že?

Druhým zajímavým sdělením paní Schillerové bylo, že prý za prosinec také je nárůst, a to jsme víceméně předpokládali, více než 100% nárůst registrací k DPH z důvodu překročení obratu (citace: A. Schillerová, TK 19. 1. 2017).

Paní Schillerová neříká, kolik bylo těch žádostí původně, což je takový trik, který zavedl A. Babiš. Něco tvrdit, ale neposkytnout možnost ověření a porovnání informace. Byly to tři registrace nebo 300? Trochu rozdíl, že.

Náměstkyně Schillerová ani nedodala, že obrat, limitující povinnost registrovat se k DPH, se počítá za rok, tedy prosinec v tom jistě nehrál podstatnou roli.

Především však veřejnosti neřekla, že o registraci k DPH žádá mnoho podnikatelů dobrovolně, ale Finanční správa dělá všechno možné, aby je nemusela registrovat. Ať se tedy náměstkyně Ministra financí nechlubí nesmyslnými údaji a raději se postará o to, aby nebyli žadatelé o registraci k DPH šikanování.

Možná nejzajímavější byla informace, že Finanční správa zahájila hned v prosinci kontroly podnikatelů zapojených do EET. Připomeňme si, že Andrej Babiš a jeho lidé vyhlašovali, jak budou zpočátku benevolentní a že jistě nebudou podnikatele kontrolovat hned zkraje fungování EET. Takže benevolentně stihli v souvislosti s EET za prosinec zkontrolovat 1842 podnikatelů!

Srovnejme si to číslo, prosincových 1842 kontrol na asi 46 tisíc podnikatelů, s ročním objemem kontrol 30 tisíc na asi 1,3 milionu firem a živnostníků. Kontrolní aktivita Finanční správy narostla 20krát! Tedy nikoli menší počet kontrol po zavedení EET, jak tvrdili.

Všimněme si také, že výsledky kontrol nepotvrdily Babišovo tvrzení, že „hospodští kradou čtyřikrát“. Z provedených 1842 kontrol bylo nějaké porušení zákona nalezeno pouze v 162 případech, což je asi 8,8 % kontrolovaných subjektů. Z těchto porušení nějaký díl (paní Schillerová neříká jaký) činí formální a drobné přestupky, například nevyvěšení oznámení či nesprávný text. Můžeme s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že těch zásadních přestoupení zákona, jako jsou nevydání účtenky či neregistrování se k EET, byly jen jednotky případů. Ano, tak vypadá podnikatelské prostředí, které Andrej Babiš tak rád pomlouvá.

V souvislosti s kontrolami však nesmíme zapomenout ještě na jeden výrok náměstkyně Schillerové. Řekla, že kontroly se zatím vybíraly cíleně, zaměřovaly se na ty, kteří si nevyzvedli autentizační údaje … a bojkotují tuto povinnost (zkrácená citace z TK, 19. 1. 2017).

Paní Schillerová má asi české občany za hlupáky. Jinak by nemohla jednou větou popírat větu předchozí. Pokud totiž byly kontroly vybírány cíleně a zaměřily se na ty, kdo hrubě porušili zákon, pak by těžko z takto cíleně vybraných 1842 lumpů nachytala finanční správa pouhých 8,8 % hříšníků. A z toho zanedbatelného zlomku „přistižených“ se navíc většina dopustila jen drobných, formálních přestupků.

Logickým výsledkem je, že nám a) paní Schillerová vykládala nesmysly nebo b) je Finanční správa úplně neschopná. Já tipuji za a).

Co z toho všeho vyplývá? Nic nového. Stát EET nepotřebuje, protože podnikatelů, kteří podvádí, je výrazná menšina a Finanční správa je může snadno najít. EET je jen nástroj

k šikanování malých podnikatelů. Je to nesmysl, který sice technicky funguje, ale jinak je na nic. A to tak velmi, že kvůli němu musí státní úředníci pořádat tiskovky, na kterých mlží a překrucují, ba dokonce lžou. Říká se, že dobré se chválí samo. Pak ovšem EET dobrá není, protože Andrej Babiš ji musí stále vychvalovat a dokonce si musí platit reklamu, aby přesvědčil veřejnost o tom, jak je EET báječná.

Bublina splaskla. A splaskne ještě více, až stejně jako v Chorvatsku nepřinese EET žádné daně navíc. Zrušit EET, to je jediná rozumná cesta. Alespoň nebudou státní úředníci nuceni lhát.

RSS

Radomil Bábek je podnikatel. Za 23 let podnikání vybudoval či spoluvybudoval několik úspěšných společností, jejichž vedení již z větší části předal mladším partnerům. Dnes řídí podnikatelskou skupinu VZK Group, kterou tvoří 10 společností a 3 projekty. Radomil Bábek vnímá podnikání jako životní styl. Těžiště jeho zájmů dnes leží v oblasti společenského a politického dění v České republice. Je přesvědčen, že firmy a jejich zaměstnanci jsou motorem ekonomiky ČR, zatímco politici a vysocí úředníci jsou často zataženou ruční brzdou. Aktuálním tématům se věnuje prací v Asociaci podnikatelů a manažerů, kterou založil a jejímž předsedou je od roku 2014. APM hájí dobré jméno podnikání a chce přimět stát, aby se choval k podnikatelům s úctou. V popředí profesních zájmů Radomila Bábka jsou psychologie, krizový management a vše související se strategickým řízením a plánováním. V posledních letech vystupuje na konferencích a přednáší externě na vysoké škole. Jeho přednášky a vystoupení se vždy týkají podnikání, managementu, leadershipu a strategického plánování a řízení. Hodně času věnuje poradenství pro začínající podnikatele a mentorování či koučování startupů.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.