Zklamaný Harvard: Dosáhl „jen“ 8% zhodnocení

Harvard University, jedna z nejprestižnějších vzdělávacích institucí v USA, je známa pro své vysoké nároky, co se zhodnocení jejího jmění týče. Nadace, která je za správu majetku této vysoké školy zodpovědná, hospodaří s prostředky ve výši 37,1 miliardy dolarů, píše agentura Bloomberg. To je suma, která je v rámci univerzit nejen v USA, ale po celém světě, bezprecedentní.

Nadace nejstarší univerzity v USA nyní předložila zprávu o svém hospodaření v uplynulém fiskálním roce, končícím v červnu, která ukazuje, že univerzita dosáhla ročního zhodnocení svých investic ve výši 8,1 %.

Při pohledu na úrokové sazby, které se již delší dobu pohybují na historicky nejnižších úrovních, to vypadá jako krásné číslo. Samo vedení nadace však tento výsledek považuje „neuspokojivý“. Proč?

Investiční manažeři z Harvardu, a mimochodem i z jiných amerických univerzit, totiž uvažují ve zcela jiném kontextu. Své peníze tradičně neinvestují jen do pevně úročených aktiv, ale pouští se ve značné míře především do rizikovějších investic, jako jsou akcie, hedgeové fondy či podíly ve firmách, ale i do lesů či energií. V tomto kontextu se Harvard se svou výkonností v loňském roce opravdu neblýskl, k čemuž podle zprávy přispěly především neúspěšné investice do oblasti životního prostředí.

 

V porovnání s loňskou dvouprocentní ztrátou si Harvard sice letos výrazně polepšil, ale stále zaostává za mediánem výnosu portfolií amerických univerzit spravujících více než 500 milionů dolarů, který podle agentury Bloomberg v uplynulém fiskálním roce činil 13,3 %. Soukromá univerzita Darthmouth College se sídlem v Hanoveru ve státě New Hampshire, která z osmi elitních univerzit z takzvané Ivy League letos své výsledky za rok 2016 předložila jako první, dosáhla dokonce 14,6% zhodnocení svého fondu čítajícího 4,96 miliardy dolarů. 

Za takovou výnosností univerzitních portfolií nepochybně stojí v první řadě globální akciová rally – například americký akciový index S&P 500 si ve stejném období připsal 18 %. Důvod relativně nízké výkonnosti investic Harvardovy univerzity je tedy třeba hledat jinde. Je projevem „hlubších strukturálních problémů“, které by mohly zatěžovat výsledek i v budoucnosti, píše hlavní investor N.P.Narvekar ve výroční zprávě.

Vypadá to jako silná sebekritika, pro samotného šéfa harvardských investic však nijak kompromitující. Nadace nejstarší univerzity na území USA se se špatnými výsledky svých investic potýká již delší dobu a Narvekar se chopil kormidla po několika změnách ve vedení teprve koncem loňského roku jako čtvrtý šéf za posledních deset let.

Od té doby se tato instituce snaží prostřednictvím restrukturalizace znovu nabrat správný kurs. Do budoucna by tak například měly investice ve větší míře převzít externí investiční společnosti založené bývalými investičními experty nadace. Podle šéfa harvardských investic však bude trvat ještě několik let, než se tato opatření ve výkonnosti jemu svěřených prostředků projeví.

Newsletter