Stavebnictví v listopadu zmírnilo pokles, rostlo pozemní stavitelství


AKTUALIZOVÁNO 9:49 09:06 • 6. ledna 2017

Tagy: ČR, stavebnictví

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v listopadu klesla meziročně reálně o 2,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,7 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 18,3 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 33,8 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 9,3 procenta bytů více.

České stavebnictví loni plnilo roli černé ovce makroekonomické rodiny. Zatímco všechna ostatní odvětví utěšeně rostla, stavebnictví se vydalo opačným směrem. Viník tohoto nepříznivého stavu, kvůli němuž ve stavebnictví loni přišly o práci tisíce lidí, je jasný: nesmyslně složitá legislativa brzdící jakoukoliv plánovanou výstavbu, uvedl majitel a šéf Ekospolu Evžen Korec.

„Na jeden z nejdelších procesů povolování nových staveb nedoplácí jen soukromníci, ale také stát jako největší investor. Neprotahují se jen stavby domů a bytů, ale neúměrně se táhne také příprava a stavba klíčových infrastrukturních staveb v čele s dálnicemi a nejdůležitějšími železničními tahy,“ dodal Korec.

Podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Lukáše Kovandy tuzemské stavebnictví v listopadu celkem pozitivně překvapilo, ovšem jen v kontextu svého mizerného výkonu z poslední doby. Jako celek totiž stavebnictví v listopadu vykázalo svůj vůbec nejslabší měsíční meziroční propad za celý rok 2016. Naposledy meziročně rostlo v prosinci 2015. Na „příznivém výkonu v mezích možností“ má dle Kovandy zásluhu primárně osmiprocentní vzestup výkonu v oblasti pozemního stavitelství, které rychlejší růst své produkce vykázalo naposledy v květnu 2015.

Loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v listopadu meziměsíčně vyšší o 2,9 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 8,0 % s příspěvkem 4,8 procentního bodu. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 17,7 procenta (příspěvek -7,1 p. b.).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v listopadu meziročně snížil o 3,3 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,5 procenta na 38 574 Kč.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.