Koruna míří k 27,30 EURCZK, kapitál teče do eurozóny

Čerstvě zveřejněná data o spotřebitelské inflaci v české ekonomice v dubnu neodchýlila českou korunu od hladiny 27,40 vůči euru, ač inflace akcelerovala na meziměsíčních 0,3 procenta při očekávání dvou desetin procenta růstu. Vzhledem k celkově se nadále lepšícím fundamentálním datům z české ekonomiky by však koruna mohla v příštích dnech spíše posilovat, a to směrem ke spodní části obchodního pásma z předchozích dní, tedy 27,30 koruny za euro. Během včerejších odpoledních hodin česká koruna mírně posílila vůči euru právě v očekávání vývoje indexu spotřebitelských cen. Kurz se nicméně po celý den udržoval v obchodním rozsahu z předchozích dní. 

Vůči dolaru koruna během včerejšího dne mírně oslabila, aby během dnešního rána na pozadí růstu eura vůči dolaru nabyla všechny své včerejší ztráty zpět. Kurz koruny tak vůči dolaru nadále vykazuje zvýšenou volatilitu, jež je vyvolána zejména velkými cenovými výkyvy na hlavním měnovém páru EURUSD, který se do kurzu koruny vůči americkému dolaru promítá. Aktuálně se koruna obchoduje za 24,40 korun za dolar.

Evropská společná měna dnes mírně posiluje na pozadí růstu cen německých státních dluhopisů. Ceny evropských vládních dluhopisů pozvolna začínají růst poté, co v minulém týdnu zaznamenaly největší pokles za posledních několik měsíců. To značí příliv kapitálu do eurozóny, potažmo eura, což v konečném měřítku zvyšuje jeho hodnotu. Kurz EURUSD se aktuálně ocitá poblíž úrovně 1,1217 dolaru za euro.

Ačkoliv jsme v dnešních ranních hodinách svědky růstu eura, nadále se domníváme, že by euro vůči dolaru mělo oslabit, ve střednědobém horizontu k hodnotám viděným na počátku března, tedy 1,0500 dolaru za euro. V horizontu dlouhodobém by se pak euro mělo vydat k paritě (tedy kurzu 1:1) vůči americkému dolaru. Zastáváme tak stejný názor jako například německá Deutsche Bank, jejíž stratég včera vydal doporoučení k prodeji eura na úkor dolaru. Banka očekává dosažení parity ještě letos.

Newsletter