Český trh M&A letos oživí. Přibývá zacílených investorů

Transakcí v oblasti fúzí a akvizic v České republice přibývá. Může se zdát, že současná nálada na tuzemském trhu významně nahrává prodávajícím, neboť mezi kvantitativní faktory patří zejména vysoký přetlak vlastních investičních prostředků a dostupnost externího financování pro investory. Na druhé straně ale jde o dostatek kvalitních aktiv, upozorňuje Jakub Burda, Director společnosti Roklen Corporate Finance.

Podle aktuální analýzy KPMG Global M&A Predictor objem transakcí největších podniků světa letos poroste. Analytici KPMG odhadují čtyřprocentní růst ukazatele ochoty provádět transakce. Kapacita pro jejich uzavírání by pak měla v příštím roce vzrůst o 13 procent. Český trh má kopírovat vývoj ve světě, potažmo v Evropě. Transakce budou taženy současnou velmi dobrou kondicí české ekonomiky a nadbytkem levného kapitálu k financování transakcí. To vede k převisu kupujících nad prodávajícími. Výsledkem jsou vyšší transakční násobky, které budou přetrvávat i letos.

„Jde ale také o dostatek kvalitních aktiv. Ne každá společnost v býčím trhu najde svého kupce,“ upozornil Jakub Burda. Podle něj jde také o větší sofistikovanost při investování prostředků. Trendem poslední doby je růst počtu profesionálních správců osobních finančních prostředků,  menších Private Equity a Family Office, tak jak je možné vidět ve vyspělém investičním prostředí.

„Trh se významně segmentuje z hlediska velikosti transakcí, kde na té nejvyšší úrovni soupeří stále obdobné těžké těžké váhy, ale v segmentu středně velkých firem (SME) přibývá počet erudovaných investorů s jasně vymezenou strategií. Lze očekávat, že segment SME bude v následujících letech klíčovou oblastí, ve které přijde vlna transakcí, byť menších objemů,“ dodává Jakub Burda.

Šéf Unipetrolu: Stále jsme otevřeni dalším akvizicím čerpacích stanic

Burda dodal, že lidé s vyšším osobním kapitálem již neinvestují sami, zejména do nemovitostí. Na trhu si ale vybírají odborníky, kteří pak rozšiřují a diverzifikují záběr jejich investičního portfolia.

„Největší aktivitu zaznamenají sektory technologií, finančních služeb, logistiky a maloobchodu,“ uvedl Alex Verbeek, partner odpovědný za poradenské služby zaměřené na transakce ve společnosti KPMG Česká republika k analýze poradenské firmy. Z hlediska výsledků má Evropa patřit celosvětově k nejlepším regionům. Očekávaný růst kapacity Severní Ameriky pak táhnou Spojené státy.

Pekárenská akvizice: Největší konkurent Babiše mění majitele

Největší nárůst ukazatele ochoty provádět transakce vykazuje dle KPMG pro rok 2016 oblast energetiky s růstem o 23 procent. Sektor základních materiálů by měl růst o 12 procent a odvětví zboží základní potřeby o šest procent. Z hlediska kapacity dosahuje nejlepších výsledků sektor technologií, kde se očekává nárůst o 90 procent.

Celková hodnota všech oznámených transakcí celosvětově vzrostla o 31 procent z 2,83 bilionu USD na 3,71 bilionu USD. Trend je značně odlišný u celkové hodnoty všech dokončených transakcí. Ta během roku 2015 celosvětově poklesla o 40 procent na 1,51 bilionu dolarů.

Roklen Corporate Finance – poradce v oblasti M&A, při emisích, finančních restrukturalizacích, rekapitalizacích

Newsletter