Souboj bankovních titánů


16:44 • 13. května 2016

Tagy: Komerční banka, Moneta Money Bank, pražská burza, Akcie

Investoři se v poslední době vyhýbají bankovním titulům kvůli prostředí nízkých úrokových sazeb a klesajících marží, dále pak z obav z držených vládních dluhopisů jižních zemí. Prostředí, ve kterém banky operují, se v poslední době ale zlepšuje. Bankovní tituly donedávna snižovaly rizikové přirážky a ty české! nabízejí zajímavé dividendové výnosy. Dividendy jsou pro akciové investory významnou částí celkového příjmu a dividendové tituly mají obvykle nižší volatilitu oproti akciovému indexu.

Komerční banka

Komerční banka je zajímavá svým zdravým konzervativním jádrem a vysokou dividendou. Akcionáři mají letos nárok na 310korunovou dividendu, což při ceně 4600 Kč činilo nadprůměrných 7 %. Druhým důvodem, proč by si měl investor Komerční banku koupit je ten, že čerstvě provedla split akcií v poměru 1:5. Jedna akcie teď stojí řádově místo 4700 korun v blízkosti 950 korun. Pro firmu se jedná o posílení likvidity, pro akcionáře naopak pozitivní psychologický efekt. Akcie by se měla stát dostupnou i pro drobné akcionáře. Naopak psychologický efekt by mohl sehrát úlohu v tom, že jsou investoři zvyklí na obchodování se čtyřciferným místem. Komerční banka je zajímavá i díky jednorázovému odlivu peněžních prostředků před IPO do Monety.

Moneta

Po nedávném úpisu se stala Moneta konkurentem Komerční banky a černým koněm na pražské burze. Je to však opravdu tak? Ziskovost banky patří mezi nejvyšší v rámci regionu. Rentabilita je nejvyšší ve srovnání s konkurenty. Náklady jsou stabilní a navíc se podařilo snížit tvorbu opravných položek. Firma by mohla být schopna vyplatit 70 – 80 procent z čistého zisku, což činí na dividendě přibližně 7-8% výnos. U Monety však vnímám také hrozby: především v rozstříštěné vlastnické struktuře po prodeji zbytku podílu GE. Moneta má vyšší procento selhání u úvěrů než Komerční banka a vysoká výplata dividendy na čistém zisku znamená, že společnost nereinvestuje kapitál zpět do společnosti.

I přes vyšší ukazatel P/E a vyšší dividendu je pro mě stále zajímavější Komerční banka, stálice na českém trhu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Psáno pro BIG Expert.

RSS


Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
KB

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.