Americké firmy Halliburton a Baker Hughes ustupují od fúze


07:20 • 2. května 2016

Tagy: USA, ropa, plyn, Fúze

Dvojice amerických poskytovatelů služeb pro ropné a plynárenské podniky Halliburton a Baker Hughes upustila od plánované fúze. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti. Právě tento resort se proti chystanému spojení obou společností stavěl a podal kvůli němu antimonopolní žalobu. Tvrdil, že transakce by mohla ohrozit hospodářskou soutěž, zvýšit ceny a omezit inovace v odvětví.

Americká společnost Halliburton, která je druhým největším poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy na světě, se na převzetí menšího konkurenta Baker Hughes dohodla už v listopadu 2014. V hotovosti a akciích za něj měla zaplatit téměř 35 miliard dolarů (kolem 830 miliard Kč).

Plány firem ale narazily na odpor amerických úřadů. „Navrhovaná dohoda mezi firmami Halliburton a Baker Hughes by odbourala nezbytnou konkurenci, zdeformovala trhy s energií a poškodila americké spotřebitele,“ uvedla začátkem dubna americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

Rozhodnutí firem ustoupit od fúze, na něž měl výrazný vliv i odpor amerických úřadů, nyní Lynchová uvítala jako vítězství pro americkou ekonomiku a všechny Američany.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.