Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Google bojuje za nesmrtelnost

Lidské tělo není nezničitelné. Proto se již od pradávna lidé snaží získat elixír mládí či jiný zdroj nesmrtelnosti. Řady těchto snaživců rozšířil už v roce 2013 i americký technologický gigant Google. Po téměř dvou letech tajností se dnes vody firem, snažících se najít lék dlouhověkosti, opět začínají vířit.

Google si před dvěma lety vzal pod svá křídla výzkumnou lékařskou společnost Calico. Ta se dle posledních, byť jen kusých, informací dala dohromady s firmou Ancestry.com, která spravuje největší americké webové stránky s lidskými rodokmeny. Na základě této spolupráce tak Calico získá přístup k nepřebernému množství genetických informací, ve kterých chce nalézt vzory těch, jež prožili výjimečně dlouhý život. Údaje o těchto lidech pak mají posloužit k vytvoření kombinace látek, které by mohly přispět k dosažení dlouhověkosti.

Takto domluvená spolupráce je dalším krokem v partnerských vztazích mezi technologickými a biologickými společnostmi. Obdobný deal již totiž proběhl letos v lednu, kdy se konkurent Ancestry.com, 23andMe, dohodl na spolupráci se společností Cenentech. Společně si pak vytyčily cíl v podobě získání potřebných dat od zhruba 3 tisíců lidí trpících Parkinsonovou chorobou. Takto získané informace by pak měly sloužit především jako základ pro další boj s touto degenerativní nemocí.

Faktem ale zůstává, že činnost firem v rámci sektoru biotechnologií je běh na opravdu dlouhou trať. Přiznává to i Tom Sullivan, výkonný ředitel Ancestry.com. Ten během rozhovoru pro server Re/Code sdělil, že jeho firma již obdržela žádosti o spolupráci od mnohých lékařských a výzkumných společností. Popularitě se pak těší především proto, že disponuje daty, která se podařilo nashromáždit za posledních dvacet let.

„Dlouhodobě se potýkáme se záplavou žádostí a dotazů ohledně možné spolupráce,“ řekl Sullivan. „Ve většině případů jde o snahu využít naše agregovaná data a získat z nich nějaký reálně hmatatelný výstup,“ dodal.

Mezi zmiňovaná data patří i zásoba až milionu vzorků DNA, které nashromáždila dceřiná společnost Sullivanovy firmy, AncestryDNA. Ta dokonce minulý týden spustila portál AncestryHealth, kde její zákazníci mohou pátrat a zjišťovat údaje ohledně zdravotního stavu svých předků.

I tak je ale samotná dohoda mezi Calicem a Ancestry.com obehnaná tajemstvím. Kromě pouhého nastínění konceptu budoucí spolupráce nebyly zveřejněny žádné další informace. Finanční stránka zůstala naprosto skryta. Jediné, k čemu se ředitel Sullivan přiznal, bylo, že jeho firma má velice mnoho společných zájmů se samotnou firmou Google. Bližší informace už však nezveřejnil.

Ikona biotech investorů AbbVie vsadila na boj s rakovinou

Newsletter