Goldman Sachs: V případě Brexitu libra oslabí o 11 procent


13:45 • 16. června 2016

Tagy: Goldman Sachs, libra, euro, Brexit, Evropská unie

Libra by mohla propadnout až o 11 procent na obchodně vážené bázi, která ukazuje hodnotu libry ke koši měn hlavních rozvinutých ekonomik, v případě, že Británie bude v referendu, které se uskuteční 23. června, hlasovat pro odchod z osmadvacítky, predikují analytici Goldman Sachs.

Ve výzkumné poznámce analytici také poznamenávají, že pokud by Brexit nastal, čehož se obchodníci obávají, poškodil by evropské ekonomiky a euro by mohlo oslabit o 4 procenta. Jejich poslední predikce možného poklesu britské měny je však oproti prognóze z kraje února, kdy očekávali propad libry o 15 až 20 procent, mírnější. Ve středu vzrostla libra vůči dolaru o 0,6 procenta na 1,4204 dolaru a získala 0,2 procenta vůči euru.

Osborne: Británie by v případě brexitu musela zvýšit daně

Pokud by se v případě Brexitu měli obchodníci libry a eura zbavovat, budou pravděpodobně „nabírat“ méně rizikové měny, dodávají. Na obchodně vážené bázi předpokládají apreciaci jenu o 14 procent oproti koši deseti měn, zatímco švýcarský frank by měl posílit o 8 procent a norská koruna o 3 procenta.

„Náš závěr souhlasí s představou, že některé měny (například švýcarský frank a japonský jen) představují ´bezpečné útočiště´ a budou mít tendenci podat lepší výkon, když se zvýší míra nejistoty, zatímco jiné měny (jako například euro) budou mít tendenci podat spíše horší výkon,“ poznamenávají analytici Goldman Sachs.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
Goldman Sachs Group

;

EUR/USD

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.