Nejsme dostatečně chytří na to, abychom předpověděli krizi

Každému finančnímu krachu v moderních dějinách předcházel katalyzátor reakce, který neměl nic společného s trhem. Podle experta na akcie Scotta Nationse tak není v našich silách, abychom předpověděli další finanční kolaps. Uvedl to ve svém příspěvku pro server Market Watch.

Vydělávat si na živobytí prací na finančních trzích má mnoho úskalí, a to největší z nich je strach z kolapsu cen. Jedním z problémů, který je na vině toho, že investoři nejsou schopni poznat přicházející pád, je takzvaná „anchor price“. Bez ohledu na to, jakou má akcie hodnotu, věříme tomu, že musí být blízko jedinému dalšímu přesnému ukazateli, kterým disponujeme – ceně. Tento „anchor effect“, neboli efekt ukotvení, investorům ulehčuje možnost si ospravedlnit vydanou investici například do jinak velmi nafouknuté ceny firmy, která ještě navíc operuje se ztrátou.

Dalším problémem je podle ředitele NationsShares Scotta Nationse stádové chování. Někteří obchodníci totiž schvalují davové chování jako chytré a správné. Je to jako vlny ve světě módy – trend se často stane nevyhnutelným a nabaluje na sebe stále více lidí a investic.

Tři žhavé akcie ze Silicon Valley

Pokud by vše stálo jen na psychologii, akciové bubliny by se postupně zmenšovaly s tím, jak by se „anchor price“ postupně snižovala. Tehdy by se trendy měnily a „stáda“ by se přemísťovala jinam. Akciový trh však není jen o psychologii, často totiž zasahují reálné události, které pak působí jako katalyzátor. Jediná událost v politice či reálné ekonomice dokáže na finančních trzích způsobit totální chaos.

Například před krizí z roku 1987 se podle Nationse jednalo o diplomatický problém s Íránem. Tři dny před pádem trhu napadla íránská armáda americký ropný tanker v Perském zálivu a o dva dny později americké námořnictvo vybombardovalo několik íránských ropných plošin. Situace byla zlá a mnoho Američanů mělo pocit, že mezi jejich domovinou a Íránem začne válka. Den na to americký akciový trh zažil obrovský propad o desítky procent.

Šílená Wall Street: Nedej bože, aby to spadlo! (ironie)

Každý pád je způsoben něčím velmi specifickým, o čem naprostá většina investorů nikdy neslyšela nebo tomu nerozumí, je přesvědčen Nations. Ve dvacátých letech se jednalo o tehdy moderní diverzifikované fondy se zajištěním, u kterých se kvůli stádovému chování celý koncept nakonec zhroutil. Podobný problém byl i v období zmíněných diplomatických komplikací s Íránem v druhé polovině 80.let. Zde se jednalo o „bezpečné“ pojištění portfolia. Jednalo se však spíš o utopickou důvěru v nové trendy na trzích s deriváty, která přivedla mnoho investorů do záhuby.

O tři dekády později se jednalo o deriváty, které stály na naprosto rizikových hypotečních půjčkách. Ačkoliv tyto instrumenty prvně vyřešily problém mnoha investorů a potenciálních vlastníků domu, v důsledku způsobily řetězovou reakci, která skončila další katastrofou na finančních trzích. Mnozí lidé se dnes ptají, kde jsou ti regulátoři, kteří by měli stádovému chování investorů a novým „inovacím“ na trhu derivátů zabránit? Scott Nations odpovídá jednoduše. Stejně jako my nemají absolutní ponětí o nebezpečí, které leží na dosah ruky.

Může tesák „FANG“ ještě ukázat zuby?

Bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan před poslední finanční krizí odmítl regulovat hypotéky a hypotéční bankéře, ačkoliv existovala pravidla, podle kterých měl Fed k tomuto kroku přistoupit. Jestli bude katalyzátorem další krize geopolitická událost nebo nové trendy na trzích však nelze předpovědět, je třeba tedy ledovat všechny fronty. Jedno je ale jisté, akciový trh znovu spadne, jsme totiž jen lidé, míní Nations.

Newsletter