Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Prázdninový režim skončil. Co přinese pražské burze září?

Letní prázdniny jsou u konce a pro mnohé dneškem nastal návrat do plného režimu. Týká se to i pražské burzy? Co čeká investory v měsíci září?

Z pohledu plánovaných korporátních událostí je finanční kalendář prázdný: dividendy již byly vyplaceny a do oznámení těch z letošních zisků je ještě daleko, výsledková sezóna za 2. čtvrtletí je u konce a další začne až na konci října. Přesto je pár událostí, které se budou sledovat a které mohou cenami akcií v září zahýbat.

Všeobecně se dá říci, že hlavní pražské „blue-chips“ jako ČEZ, Erste nebo Komerční banka budou spíše taženy světovými událostmi a zvýšenou volatilitou na globálních trzích. U ČEZu ještě může vyvstat nějaká nová informace ohledně případného vrácení daně z povolenek, za které ČEZ zaplatil celkem 5,3 miliardy Kč. V tuto chvíli jde však o neveřejný proces a nelze určit, v jakém časovém horizontu padne nějaké rozhodnutí. Celkový tlak v energetickém sektoru však spolu s cenami elektřiny u minim nedávají akciím ČEZu prostor pro významnější růst.

Cena elektřiny hledá nové dno. Koho bere s sebou?

Událostí měsíce je jednoznačně jednání Fedu 16.-17. září, na kterém může dojít ke zvýšení úrokových sazeb. Takovýto krok nyní údajně trh očekává ze 48 %. Tématem zůstává i Čína a propady čínského akciového trhu a všeobecné očekávání investorů, zda opravdu dochází k obratu v trendu a trhy zamíří po období růstu směrem dolů. Ke konci měsíce pak dojde k pravidelné čtvrtletní rebalanci domácího indexu PX i středoevropského indexu CECE – změna váhy (českých) akcií by mohla také způsobit zvýšenou volatilitu na trhu. Všeobecně tak lze očekávat zvýšenou volatilitu i na pražské burze, spolu se zvýšenými zobchodovanými objemy.

Co se týče menších titulů, ty mají svá témata, která budou vývoj ceny akcií ovlivňovat. Začněme nejčerstvější zprávou dneška: skupina Pivovary Lobkowicz dnes oznámila, že se prodlužuje finalizace koupě majoritního podílu společnosti současným generálním ředitelem Zdeňkem Radilem, která měla být ukončena k 31. srpnu. Dnes byl tento termín prodloužen o dva týdny. Důvodem mají být probíhající jednání o financování transakce s několika finančními investory, kteří do skupiny pravděpodobně vstoupí spolu s Radilem. Na uhrazení 79,4% podílu, který má Radil spolu s případnými investory transakcí získat, je navázána i povinná nabídka odkupu akcií stávajícím akcionářům, kterou má společnost zahájit hned po ukončení transakce. Jakákoli zpráva o tom, že se transakce opravdu uskuteční, by tak měla na cenu akcie působit pozitivně. Spekuluje se, že by se zpětný odkup měl uskutečnit za cenu poblíž akviziční ceny 204,7 Kč za akcii, akcie se v tuto chvíli obchodují na ceně 196 Kč za akcii. Management společnosti na dnešním konferenčním hovoru k dokončení transakce prohlásil, že situace vypadá spíše optimisticky. Pokud nakonec ke zpětnému odkupu nedojde, očekáváme spíše pokles ceny akcie.

Pivovary Lobkowicz s Radilem ovládnou také další investoři

V průběhu září bychom se měli také dozvědět výši škody i odhad negativního dopadu do provozního zisku společnosti Unipetrol v souvislosti se srpnovým požárem a výbuchem propylenové jednotky v Litvínově. Společnost uvedla, že návrat do plného provozu je bohužel otázkou spíše měsíců, škoda by se měla dle prvotních odhadů analytiků pohybovat v řádech miliard korun. Akcie na událost reagovaly oslabením o necelých 18 %, tržní hodnota společnosti tak propadla z 32,5 milardy Kč na současných 26,8 miliardy. V tuto chvíli tak trh zohledňuje ztrátu ve výši několika miliard, pokud by se zveřejněný odhad společnosti od tohoto očekávání výrazněji lišil, mohou akcie propadnout ještě níže.

Škody v Unipetrolu jdou do miliard, odhadli analytici pro Roklen24

Akciemi společnosti Fortuna hýbe především téma regulace hazardu. Nový zákon o hazardních hrách by měl vstoupit v platnost v roce 2017, nyní se jedná o prozatímních úpravách zdanění hazardu, které by začaly platit již od příštího roku. Akcie Fortuny reagují pozitivně na včerejší zprávu, že z loterijních a kurzových sázek se nakonec bude odvádět daň pouze 23 % oproti původně plánovaným 25 %. Společnost Fortuna by tak měla oproti předchozím odhadům platit o 30 milionů Kč méně, což činí zhruba 10 % čistého zisku. Začátek září je tak pro akcie ve znamení pozitivního sentimentu.

Změna plánu na zdanění hazardu: Pomůže i Fortuně

Pro akcie Pegas Nonwovens bylo nejpříznivější zprávou zařazení do mezinárodního indexu MSCI, do kterého patří ode dneška. To vyhnalo cenu akcie (v kombinaci s probíhajícím programem zpětného odkupu akcií ze strany managementu) až vysoko nad laťku 900 Kč na akcii, což již bylo vysoko nad fundamentem společnosti. V průběhu září tak očekáváme spíše korekci a postupný návrat směrem k předchozím úrovním okolo 830 Kč.

U společnosti NWR se bude dále sledovat vývoj ceny uhlí – pokud bude i nadále klesat, bude to pro společnost i její akcie negativní, jelikož nad NWR visí v takovém případě hrozba bankrotu. V září by se také měla znovu otevřít vládní dohoda o uzavření dolu Paskov, která doposud počítala s provozem ztrátového dolu do roku 2017.

NWR: Hrozí, že budeme bez peněz, pokud cena uhlí dál klesne

A na závěr nezapomeňme na největší „škandál“ posledních dní – raketový růst O2, který odstartoval Miroslav Motejlek zveřejněním části rozhovoru s předsedou dozorčí rady Martinem Štefunkem, ze kterého vyplynulo, že O2 může jednorázově vyplatit ze svého ážiového fondu 38 Kč na akcii. Sentiment z této zprávy pomalu doznívá a akcie se v tuto chvíli obchodují těsně pod 230 Kč. Během září další takovýto impuls neočekáváme a potenciál nárůstu akcie vidíme u úrovní kolem 250 Kč za akcii.

Pražské pozdvižení: Motejlek o akciích O2 i Fortuně

Newsletter