IS prý přišel při náletech v Iráku a v Sýrii o 800 milionů dolarů


11:32 • 27. dubna 2016

Tagy: Sýrie, Irák, Islámský stát

Při náletech koaličních letadel v Sýrii a Iráku byly zničeny skrýše, v nichž radikálové z organizace Islámský stát (IS) ukrývali až 800 milionů dolarů (19 miliard korun) v hotovosti. V Bagdádu to oznámil americký generál Peter Gersten. Tato finanční ztráta se podle něj podílí na odlivu bojovníků z IS.

Americká letadla se podle generála opakovaně zaměřovala na skrýše peněz. Až 90 procent dezercí bojovníků IS padá údajně na vrub finančních ztrát, kvůli nimž také slábne zájem nováčků o vstup do IS.

Americké ministerstvo financí v roce 2014, kdy IS vtrhl na sever Iráku, považovalo tuto skupinu za „nejlépe financovanou teroristickou organizaci“.

Gersten je zástupcem velitele operací a tajných akcí proti IS. USA a jejich spojenci podnikají nálety na IS v Iráku a Sýrii od roku 2014. Gersten řekl, že na skrýše peněz bylo zaměřeno asi 20 útoků. Ačkoli generál nevysvětlil, jak se o těchto místech americká armáda dověděla, řekl, že při náletu na jeden dům v Mosulu bylo podle odhadu zničeno 150 milionů dolarů.

Přesná výše jmění IS není známa. Hlavním zdrojem peněz je pro tuto organizaci prodej ropy, výběr daní a výkupné. Podle BBC skupina operovala s rozpočtem dvou miliard dolarů a loni předpověděla přebytek 250 milionů dolarů. Od té doby ale přišla o část území které do loňska kontrolovala, a při náletech byla zničena i ropná zařízení.

Americké tajné služby vědí o tom, že IS začíná mít finanční problémy, protože podle Gerstena už skupina začala prodávat automobily, aby získala hotovost. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) v lednu oznámila, že IS začal na polovinu krátit žold svým bojovníkům, což zdůvodnil „výjimečnými okolnostmi, jimž čelí“.

„Jsme svědky hroucení jejich morálky, ztrácejí platební i bojovou schopnost, snaží se z organizace odejít,“ řekl Gersten k náladě mezi členy IS. Někteří dezertéři prý byli chyceni v ženských převlecích nebo se vydávali za uprchlíky. Počet nováčků ochotných připojit se k IS se snížil na 200 lidí měsíčně, přičemž před rokem se každý měsíc hlásilo 1500 až 2000 nových zájemců.

Bílý dům v únoru tvrdil, že počet bojovníků IS se snížil z loňských 31.500 na 25.000. Částečně k tomu zřejmě přispělo Turecko, které zpřísňuje ostrahu hranice se Sýrií.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.