CIO Credit Suisse: Akcie? Šanci na dobré výnosy má Evropa


19:23 • 4. prosince 2017

Tagy: Credit Suisse, Akcie, investice, Evropa, USA, eurozóna

V případě akcií má nejlepší vyhlídky na dobré výnosy obecně Evropa a hned po ní rozvíjející se trhy. Z pohledu sektorů je to energetika, zdravotní péče a telekomunikace. Zajímavé příležitosti se objevují v alternativním investování. V rozhovoru pro Roklen 24 to řekl Michael Strobaek, Global CIO Credit Suisse.

O kterých sektorech na evropských, amerických a rozvíjejících se trzích si myslíte, že jsou výhledově nejlepší pro investice?

Pokud jde o akcie, domníváme se, že nejlepší vyhlídky na dobré výnosy má obecně Evropa a hned po ní rozvíjející se trhy. Trochu obezřetnější jsme u amerických akcií.

Z pohledu sektorů mají podle nás nejlepší vyhlídky energetika, zdravotní péče a telekomunikace. V energetice jsou nyní ceny akcií relativně nízko a striktní dodržování firemní disciplíny v oblasti nákladů by mělo přinést požadovaný růst cen akcií. Zdravotnictví bude nyní i v budoucnu těžit ze stárnutí populace. Sektor telekomunikací má nyní, po dlouhém období, kdy firmy nedosahovaly investory požadovaných výsledků, velmi atraktivní výhled.

Na jaké regiony a sektory se Credit Suisse soustředí ve své krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé investiční strategii?

Z hlediska dlouhodobé strategie se nám jako velmi perspektivní jeví zejména akcie. Proto v našich strategických doporučeních navrhujeme poměrně vysoký podíl právě aktiva. Zajímavé výnosy očekáváme v tomto segmentu například na rozvíjejících se trzích. U produktů s fixním výnosem pak dáváme přednost nejádrovým dluhopisům, včetně dluhopisů s vysokým výnosem (HY) a dluhopisům rozvíjejících se trhů.

Celkově si myslíme, že nejlepší vyhlídky a dobré tempo růstu mají Švýcarsko, Evropa obecně, dále Japonsko a Austrálie. Obezřetnější jsme pak u Ameriky, s ohledem na možné změny ocenění finančních produktů, a u Anglie (snižující se výnosy). U produktů s fixním výnosem preferujeme dluhopisy s investičním stupněm a dluhopisy finančních institucí.

Také si myslíme, že zajímavé příležitosti se objevují v alternativním investování. Pozitivně vidíme komodity, které by měly těžit z dobrého růstu a přitom nejsou tak drahé jako jiné druhy aktiv. Pozitivně hodnotíme také hedgové fondy, kterým by se mělo v situaci, kdy centrální banky začínají normalizovat svou měnovou politiku, dobře dařit. 

 

Považujete nynější makroekonomickou situaci v eurozóně za stabilní? Co vidíte jako dlouhodobá či krátkodobá rizika?

Růst eurozóny nás velmi pozitivně překvapil a domníváme se, že jsou zde dobré vyhlídky na jeho pokračování. Politická rizika spojená s volbami v řadě zemí jsou pryč a úvěrový trh se začíná zotavovat.

Vycházíme z také toho, že inflace se mění jen velmi pomalu. Evropská centrální banka (ECB) tak bude opatrná a jen postupně bude normalizovat svou měnovou politiku. Jako klíčová rizika vidíme potenciální problémy kolem státního dluhu Itálie a Řecka a případné chyby politiků v těchto záležitostech.

Jaký potenciál vidíte v české ekonomice (sektory, příležitosti na investice)?

Ekonomické vyhlídky České republiky zůstávají velice dobré. Růst HDP letos dosáhne pravděpodobně 4,5 procent, tedy víceméně v souladu s listopadovou předpovědí ČNB. Prognózy pro roky 2018 a 2019 odhadují růst 3 % a 2,5 %.

Za hlavní hybatele růstu přitom považujeme spotřebu domácností a chuť znovu investovat. Krom toho fiskální politice pomáhají vyšší mzdy ve veřejném sektoru a export je podporován dobrou ekonomickou kondicí hlavních obchodních partnerů, zejména Německa.

Michael Strobaek je výkonným ředitelem společnosti Credit Suisse v divizi International Wealth Management. Zároveň je globálním investičním ředitelem (CIO) a vede oddělení Investment Solutions & Products, což je sekce, která integruje poradenský a investiční proces a klientský servis. Do společnosti Credit Suisse nastoupil v květnu 2013 ze společnosti Swiss Family Office, kde zastával pozici generálního ředitele, CIO a řídícího partnera.
V letech 1996–2009 působil M. Strobaek u společnosti UBS jako globální ředitel Investment Solutions a následně jako vedoucí investičního managementu UBS Wealth Management.  Členem představenstva skupiny UBS se Michael Strobaek stal v roce 2007.
Michael Strobaek má více než 20 let manažerských zkušeností a poznatků z fungování finančních trhů a z dohledu na mezinárodní operace řízení investic. Svou profesionální kariéru zahájil jako Equity Analyst ve společnosti Swiss Bank Corporation. M. Strobaek je držitelem titulu M.Sc. v oboru Ekonomika a podniková administrativa na Copenhagen Business School v Dánsku a magisterského titulu CEMS v oboru Finance na Kolínské univerzitě v Německu. Je držitelem titulu CFA a diplomu CEFA / AZEK.
Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.