Nejlepší důvod pro medvědí trh? To, že žádný není

„Býčí trh je jako sex; je to nejlepší těsně předtím, než to skončí,“ citoval slavného investora Warrena Buffetta na serveru Real Investment Advice Doug Kaas. Podle něj se investoři z historie vůbec nepoučili. S tím, jak na amerických akciových trzích roste bublina, zvyšuje se také riziko blížící se korekce. Avšak zdá se, že se tím nikdo z nich moc netrápí.

I když akciové indexy v poslední době trhají rekordy a zdá se, že Wall Street zažívá jedno ze svých historicky nejlepších období, šéf investiční strategie Bank of America Michael Hartnett nedávno varoval, že nejnebezpečnější moment pro trhy přijde v následujících třech až čtyřech měsících.

Korekce? Pravděpodobně v následujících třech měsících

Graf níže ukazuje, kolik procent výnosů z dluhopisů jde nyní do kapsy centrálním bankám; v posledních měsících tento ukazatel překročil hranici 50 %. To je výsledek rozsáhlého kvantitativního uvolňování, které je již od Velké finanční krize prováděno v masivním rozsahu. Většina prostředků, která je při něm uvolněna, však zůstává na finančních trzích, a k růstu cen tak dochází právě tady, nikoli v reálné ekonomice.

Podle Hartnetta však Fed svou politikou nejen podporuje zběsilý růst cen akcií, ale také eskalující příjmovou a majetkovou nerovnost mezi lidmi. Následující graf ukazuje počet hodin, které musí Američané odpracovat, aby si mohli koupit jednotku akciového indexu S&P 500. Tento ukazatel nyní přesáhl i své historické rekordy z období dot-com bubliny z přelomu tisíciletí.

QE v plném proudu: Kolik vládního dluhu vlastní centrální banky?

Jak Hartnetta citoval server Zero Hedge, nejlepším důvodem pro propuknutí býčího trhu je, že se zdá, že žádný takový důvod není. Ve skutečnosti je však současná spanilá jízda amerických akcií velmi závislá na uvolněné monetární politice Fedu. Ten však pro nejbližší budoucnost hlásí utahování kohoutků, což bude probíhat zejména osekáváním bilance. To bude ústit ve zvýšení výnosů z dluhopisů, a nastane tedy zpřísnění monetárních podmínek. A to může být podle Harnetta dost pravděpodobně spouštěcí mechanismus medvědího trendu.

Trh je „bublinový“. Shoduje se rekordní počet finančních ředitelů

Newsletter