HK ČR: V roce 2018 se bude masivně investovat do robotů


12:45 • 6. listopadu 2017

Hospodářská komora dnes představila novou pravidelnou aktivitu – bude vydávat kompletní sadu makroekonomických dat pod názvem Komorová národohospodářská prognóza. Dle této predikce se bude tuzemské ekonomice dařit i v příštím roce, kdy růst dosáhne 3,6 procenta. Růst HDP ale bude brzděn nedostatkem kvalifikované pracovní síly.

Ekonomické oživení v eurozóně se projeví ve vyšší zahraniční poptávce a bude táhnout naši ekonomiku spolu s robustní a dominantní domácí poptávkou. Hlavní bariéra růstu současnosti – nedostatek kvalifikovaných sil – se projeví ve výrazném nominálním růstu mezd ve výši 7,4 % letos, a dokonce 8,6 % v roce 2018.

„I vzhledem k vyždímanému trhu práce budou firmy v příštím roce výrazněji než letos investovat, a to především do nových technologií a robotizace,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Růst fixních investic bude činit významných 5,7 % letos a 5,3 % v příštím roce, což se především v následujících letech projeví ve svižnějším růstu produktivity práce a v opětovném pokračování v konvergenci k vyspělým zemím eurozóny.

„Zrychlující se mzdový růst zvětšuje proinflační rizika, která jsou hlavním důvodem pro aktuální zvyšování sazeb ČNB. I v následujícím období bude ČNB zřejmě pokračovat v utahování měnové politiky prostřednictvím zvyšování sazeb. Intenzitu růstu sazeb však bude brzdit uvolněná měnová politika ECB,“ podotkl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Právě s experty České spořitelny Hospodářská komora spojila síly při využití jejich technického instrumentária v podobě modelu všeobecné ekonomické rovnováhy.

Vývoj se dle Komorové prognózy neobejde bez výrazného zrychlení inflace, která se i přes růst úrokových sazeb bude v roce 2018 pohybovat na horní hranici inflačního pásma ČNB, tedy kolem 3 procent.

Každá Komorová prognóza bude obsahovat speciální aktuální téma – tentokrát jím byla analýza stavebnictví, kterou prezentoval poradce prezidenta Hospodářské komory Petr Zahradník. „Stavebnictví patří v posledních zhruba deseti letech k těm odvětvím, kterým se ne tak úplně daří. Je to dáno zejména vnějšími okolnostmi a dopady ze strany veřejného sektoru. Na vině je také paralyzované územní řízení i velmi komplikované stavební povolování,“ uvedl Zahradník. 

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.