Co zvýší sazby?


12:14 • 16. listopadu 2017

Tagy: ČNB, sazby, koruna

Máme za sebou listopadovou sérii makroekonomických dat. Na počátku tohoto měsíce přišla centrální banka s novou makroekonomikou prognózou a na základě svého inflačního výhledu rozhodla bankovní rada o letos již druhém zvýšení úrokových sazeb.

Jak inflační statistika, tak data z reálné ekonomiky trh překvapily svou vyšší dynamikou. Meziroční růst spotřebitelských cen se v říjnu vyšplhal na 2,9 procenta, výkonnost ekonomiky jako celku měřená reálným HDP se ve třetím čtvrtletí oproti stejnému obdobní loňského roku podle prvního odhadu zvedla o plných 5 %. Ovšem zatímco pro tržní analytiky byla tato čísla pozitivním překvapením, ne tak pro centrální bankéře. Ty ve své aktuální prognóze s těmito hodnotami počítali.

Nečekáme tedy, že by ČNB na zasedání před Vánoci úrokové sazby zvýšila. Ovšem v příštím roce uvidíme co čtvrtletí, to zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Co by mohlo některé centrální bankéře přimět ke zvednutí ruky pro vyšší sazby již na prosincovém zasedání, jak o tom v tomto týdnu promluvil viceguvernér Mojmír Hampl?

Podle nás to mohou být dva faktory. První je kurz koruny. Zde by vyšším sazbám nahrávalo, kdyby koruna ke konci roku oslabila v souvislosti s přivíráním spekulativních pozic a vybírání zisků. Druhým faktorem budou mzdy. A zde úterní zveřejnění dílčích statistik národních účtů skýtá prostor pro pozitivní překvapení i z pohledu ČNB. Zaměstnanost se totiž během třetího čtvrtletí dále zvýšila o dalších 0,8 %, meziročně je o 2 % výše. Je skoro záhadou, jak se to v situaci extrémně nízké nezaměstnanosti podařilo. Vysvětlením může být právě ještě vyšší růst mezd, než s jakým ČNB v prognóze počítá.

(psáno pro deník E15 publikovaný 16. listopadu)

RSS

Jan Vejmělek je od prosince 2010 hlavním ekonomem Komerční banky. Do Komerční banky nastoupil v roce 1998 na pozici analytika trhu cenných papírů. Od roku 2002 zastává pozici vedoucího odboru Ekonomický a strategický výzkum Investičního bankovnictví Komerční banky. Jan se zaměřuje především na makroekonomickou analýzu českého hospodářství a na devizový trh.

Jan Vejmělek je absolventem Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze (hlavní specializace Finance, vedlejší specializace Ekonomika průmyslového podniku). V roce 2003 dokončil na téže fakultě doktorské postgraduální studium v oboru Hospodářská politika a správa, specializaci Finance. V letech 2004 až 2006 absolvoval distanční postgraduální studium na CFA Institute (USA).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.