Australský fintech rapidně roste. Meziročně +200 %


18:31 • 16. listopadu 2017

Tagy: FinTech, Austrálie

Zpráva společností EY a FinTech Australia uvádí, že australské odvětví fintech rapidně narůstá. Dokument odhaluje, že tyto firmy zažily průměrný roční růst o 200 % v porovnání s loňským rokem. Na co je dobré se u protinožců zaměřit?

Zpráva s názvem 2017 EY FinTech Australia Census, zveřejněná na summitu Collab/Collide v Melbourne, popisuje australský fintech ekosystém v posledních 12 měsících jako vzkvétající. Dnes je 37 % australské digitálně aktivní populace uživateli fintech společností. V roce 2015 to bylo pro srovnání pouhých 13 %. 

Census je již ve svém druhém roce působení. V době svého prvního zveřejnění (v roce 2016) byl první zprávou tohoto typu na světě. Doteď zůstává v Asii jedinou takovou zprávou.

Klíčové nálezy ve zprávě Census zahrnují:

  • Průměrný měsíční nárůst příjmu zavedených fintech společností vzrostl o 208 %, a to v období od června 2016 do června 2017. Celkem 24 % fintechů uvádí, že tržby vzrostly o více než 700 %.
  • Dohromady 54 % společností říká, že jejich prioritou pro následujících 12 měsíců je expandovat do zahraničí. V Census zprávě z roku 2016 to bylo 38 %.
  • Země, do kterých mají společnosti v plánu expandovat, jsou Velká Británie (49 %), Spojené státy americké (38 %), Nový Zéland (27 %), Hong Kong (22 %) a Kanada (22 %).
  • Na vrcholku žebříčku nejefektivnějších fintech iniciativ je vylepšování iniciativ pro výzkum a vývoj (87 %), kontrola vládně mandatorních sdílených dat (85 %), daňové úlevy z příjmů, redukování výplatních listin a dalších poplatků (83 %) a transparentnější přístup k nové platební platformě (82 %).
  • Bohužel došlo pouze k malému posunu, co se týče zastoupení žen ve fintech společnostech. Nárůst je pouze o dva procentní body, a to z 22 % z roku 2016 na 24 %.
  • Fintech společnosti mají stálé problémy se spoluprácí s bankami a dalšími finančními institucemi. Celkem 40 % z nich uvádí, že se jedná o externí překážku v jejich podnikání. V roce 2016 bylo procento téměř shodné (41 %).
     

Získávání zákazníků a růst je prioritou. Překážkou je pro fintechy ale to, že narůstá nedostatek talentů v oblasti obchodu a marketingu, rovněž i talentovaní inženýři zůstávají výzvou.

Předseda FinTech Australia, Simon Cant, řekl o národním fintech sektoru následující:

„Fakt, že toto odvětví zažilo ztrojnásobení průměrných příjmů, je silným znakem toho, že si fintech společnosti získávají zákazníky a vytváří si cesty mezi klienty tradičních finančních služeb. Navíc je úžasné vidět, že jsou fintech firmy dostatečně spokojené s pozicí na domácím trhu, tudíž více plánují mezinárodní expanze. A právě toto jsou znaky zdravého a vyzrálého odvětví.“

Během své řeči Cant také zdůraznil, že bylo zapotřebí spousta práce a reforem, obzvláště regulativních opatření, aby došlo k takové expanzi fintechu.

Místopředseda FinTech Australia a zakladatel Census Stuart Stoyan uvedl, že Census poskytl jasné a silné důkazy, které mohou pomoci FinTech Australia hájit svou taktiku a regulatorní změny.

„Z letošní Census zprávy je očividné, že poplatková reforma - specificky týkající se poskytování lepšího přístupu k iniciativám výzkumu a rozvoje, daňové úlevy z příjmů a povinné platformy sdílených finančních dat - je klíčovou taktickou prioritou fintech společností po celé zemi.“ Stoyan také dodal, že se bude FinTech Australia i nadále snažit zvyšovat zastoupení žen v tomto odvětví.

Meredith Angwin, poradkyně EY FinTech, řekla, že zpráva jasně reflektuje pokrok fintech sektoru za posledních 12 měsíců:

 „Census zpráva z roku 2016 ukazovala nástin sektoru, který ačkoli rostl, byl stále ještě v plenkách. Výsledky z letošního roku ale jasně potvrzují, že australský fintech sektor začal vyzrávat, neboť neustále narůstá počet zavedených firem, ale i těch, které plánují zahraniční expanzi. Během posledních dvou let bylo učiněno množství významných změn a rozhodnutí, ale je důležité říct, že spousta práce je ještě před námi, pokud má tento sektor dosáhnout svého plného potenciálu.“

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.