Silnější koruna je realitou. Padne úroveň 25,50 EURCZK?


08:33 • 5. října 2017

Tagy: RoklenFx, fx, forex, USDCZK, EURCZK, EURUSD, koruna, euro, dolar

Koruna včera dál zpevnila a prolomila úroveň 25,90 EURCZK, pod níž se naposledy nacházela na začátku listopadu 2013, tedy těsně před zahájením kurzového závazku České národní banky. Kurz se dostal až na 25,84 EURCZK, kde je také dnes ráno. 

Koruna zpevnila od ukončení kurzového závazku, tedy od 6. dubna, již o více než 4,3 procenta. Za posílením mohou být tři fundamenty. Tím prvním je bezpochyby ČNB. Ta začala utahovat měnovou politiku navyšováním úrokových sazeb. První kolo tzv. úrokové normalizace odstartovalo počátkem srpna. Na to další se stále čeká. Podle posledních vyjádření centrálních bankéřů lze odhadnout, že druhé kolo navyšování je letos v podstatě již hotová věc.

K silnější domácí měně přispíval i nárůst výnosů korunových státních dluhopisů. V jejich případě tento vývoj reflektuje především očekávání ohledně dalšího růstu sazeb, stejně tak k tomu přispívá i ministerstvo financí, které momentálně preferuje emise bondů s dlouhodobější splatností.

K silnějším hodnotám by mohla pomoci čísla z domácí ekonomiky. Sledovaná bude inflace, o jejímž vývoji budou statistici informovat v pondělí. Trh čeká meziroční růst indexu spotřebitelských cen o 2,7 procenta a meziměsíční pokles o 0,1 procenta.

Existují ale i rizika. Jedním z nich je stále otevřená silná pozice spekulantů sázejících na další posílení kurzu, která stojí za nadále trvající překoupeností koruny. Odhad toho, kolik je na tento vývoj vsazeno, není lehké učinit. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ale existují určité ukazatele, jako například úroveň korunových depozit nerezidentů či držení korunových státních dluhopisů v zahraničních rukou. Ty jsou ale stále pouze a jen indikativní.

V USA byl včera zveřejněn údaj z trhu práce, který pravidelně předchází hlavním číslu, které bude zveřejněno zítra ve 14:30. Podle statistik agentury ADP soukromý sektor v září vytvořil 135 tisíc nových pracovních míst, což přesně odpovídalo očekávání trhu.

Dolar se aktuálně obchoduje na 1,175 EURUSD a 21,98 USDCZK. Trh stále sleduje situaci v Katalánsku, na region střední Evropy ale události kolem referenda neměly vliv. Analytik BH Securities Martin Vlček upozornil na to, že otázkou je, zda EU uzná nezávislé Katalánsko jako člena EU a hlavně eurozóny. Klíčová otázka pro katalánské dluhopisy totiž je, zda například ECB by byla ochotna v rámci nákupů eurových dluhopisů kupovat i ty katalánské.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.