Velký podnikatelský návrat: Z rájů zpátky do ČR

Od roku 2015 začal klesat počet českých společností, které mají vlastníka v destinaci považované za daňový ráj. Za prvních devět měsíců letošního roku se jejich počet snížil o 53 na celkových 13 132. Ztráta zájmu podnikatelů o daňové ráje souvisí se zvyšujícím se mezinárodním tlakem. Přesto stále roste obliba Hongkongu, Malty a Spojených arabských emirátů. Majitelé z destinací považované za daňový ráj aktuálně kontrolují 2,8 procent českých firem, a do jejich základního kapitálu investovali přes 378 miliard korun. Statistiky za prvních devět měsíců roku 2017 dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

„Nejedná se o žádný dramatický odliv firem z daňových rájů, nicméně změna trendu odstartovala již v roce 2015 a dnes je již zcela patrná. Podnikatelé se začali pomalu vracet do České republiky. Důvodem je příznivý vývoj v české legislativě, svůj díl sehrála kauza Panama Papers. Stejně tak sílí celosvětová regulace, mezinárodní tlak na odhalování skutečných vlastníků nebo prolomení bankovního tajemství,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že k výměně informací o bankovních účtech se přihlásilo 101 zemí světa.

Za prvních devět měsíců letošního roku se nejvíc snížil počet firem, které mají majitele z Nizozemí (pokles o 81), Seychel (-40), Lucemburska (-22) a Britských Panenských ostrovů (-16). Naopak největší přírůstky zaznamenal Hongkong (46 nových), Malta (33) a Spojené arabské emiráty (22). „Těmto třem destinacím se také vyhnula změně trendu a počet českých společností, jejichž vlastník má registrované sídlo ve zmíněných zemích, od roku 2010 kontinuálně roste,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode.

 

Newsletter