Trh vs. ČNB: Budou se měnit očekávání, nebo sazby?

Minulý týden, po zasedání bankovní rady, Česká národní banka zveřejnila shrnutí zprávy o inflaci. Jde o klíčový dokument, na jehož základě Rusnok a spol. přistupují k formulaci měnové politiky. Z čeho rada čerpala? A s čím ve své predikci pracuje?

Zásadní změnou v porovnání s minulou predikcí je zvýšené očekávání inflace. Zatímco v předchozím období ČNB očekávala, že se inflace vrátí na dvouprocentní cíl na začátku příštího roku a následně se bude pohybovat kolem 2 procent, podle nové předpovědi zůstane inflace nad cílem ČNB i po většinu roku 2018. Průměrná inflace by tak v příštím roce dle nové předpovědi měla být o 3 až 4 desetiny vyšší.

Spolu s inflací nová prognóza reviduje směrem nahoru i očekávání růstu HDP na příštích několik kvartálů. Ke konci letošního roku by tak čtvrtletní růst HDP měl přesáhnout hodnotu 5 procent. Ve střednědobém horizontu se vrátí k původní trajektorii kolem tří procent. Pokračující růst kolem 3 procent je v souladu s předcházejícími predikcemi.

Sazby můžeme zvýšit kdykoliv, řekl Rusnok. Proč tedy koruna oslabila?

Z pohledu měnové politiky je důležité, jak centrální banka vidí vývoj úrokové míry 3M PRIBOR. Možná trochu překvapivě je očekávaný profil po většinu roku 2018 plochý. Téměř nulová dynamika tržní úrokové míry v době, kdy je inflace nad cílem ČNB (a to i ve výhledu), je ze strany bankovní rady vysvětlena pokračujícím trendem posilující koruny. Důležitým argumentem pro zpevnění domácí měny a tedy pro utahování měnových podmínek kurzovým kanálem je pokračující uvolněná politika ECB.  Jinými slovy, dle predikce centrální banky dojde k utahování měnových podmínek především kurzovým kanálem a nebude potřeba se soustředit na politiku zvyšování úrokových sazeb.

Prognóza ČNB je již opakovaně němá v otázce kurzu koruny. Není tak explicitně popsáno, jak ČNB vidí vývoj koruny či k jaké hodnotě kurzu by měla „doposilovat“ a v jakém horizontu. Vzhledem k vývoji ostatních ekonomických ukazatelů a obecnému tónu argumentace je patrné, že především v nejbližších měsících by koruna dle ČNB měla posilovat, a to poměrně razantně.

Z inflačního očekávání je patrné, že trh posilování koruny tak jasně nevidí. Z říjnového šetření vychází, že průměrný očekávaný kurz koruny v měsíčním horizontu, tedy na právě probíhající měsíc, je pouze 25,81 EURCZK (výrazně slabší hodnota než ve skutečnosti je), v ročním horizontu pak trh očekává 25,24 EURCZK. To pravděpodobně není v souladu s představou ČNB o utahování měnových podmínek skrze kurzový kanál. Je tedy otázkou, jestli své očekávání změní časem trh a připustí silnější posílení koruny, nebo vývoj kurzu donutí bankovní radu zvyšovat své úrokové sazby rychleji.

Když zklamání zlevní korunu

Newsletter