Bankéři v základních školách. Žáci byli až překvapeni

Pod hlavičkou projektu České bankovní asociace „Bankéři jdou do škol“ vyrazili už po čtvrté vrcholoví manažeři bank mezi mladé lidi. V letošním ročníku se zaměřili na žáky osmých a devátých tříd základních škol napříč Českou republikou. Více než čtyřicet bankéřů ukázalo studentům, jaká nebezpečí jim na internetu hrozí, a představili základní pravidla bezpečného užívání internetu.

Veřejností je kyberbezpečnost v Česku stále podceňována. Ukazuje to výsledek pravidelně monitorovaného Indexu bezpečnosti České bankovní asociace, který se čtvrtým rokem pohybuje okolo hranice 60 %. Současná mladá generace vyrůstá v prostředí, kde se považuje téměř za povinnost být 24 hodin online. Tento trend zasahuje do čím dál mladších věkových skupin. Proto se letos bankéři vydali do základních škol. Žáky osmých a devátých tříd seznámili se zásadami bezpečného chování na internetu a upozornili je na největší rizika, která zde na ně číhají. „Reakce od žáků na přednášku jsou velice pozitivní, tak nás zajímalo, zda stejný postoj má i zbytek veřejnosti. Podle průzkumu SC&C si 9 z 10 Čechů myslí, že tato forma přednášek je dobrý nápad, jak mladým lidem pomoci s orientací ve financích a bezpečnostních otázkách. Ochota zúčastnit se přednášek už tak vysoká není a klesá s věkem a vzděláním respondenta. Mladí lidé do 30 let by se zúčastnili v 67 %, zatímco senioři ve věku 60+ už jen ve 44 %. Důvodem je podle nich nedostatek času nebo u seniorů pocit, že už takové informace nepotřebují,“ říká k projektu „Bankéři jdou do škol“ Tomáš Hládek, odborník na kyberbezpečnost a poradce ČBA pro platební styk a digitalizaci.

Platba na internetu jako běžná věc, mějte peníze v bezpečí a pravidelně měňte hesla

„Česká bankovní asociace se snaží na tyto nástrahy upozornit i širokou veřejnost. Letos jsme např. v rámci kampaně #bezpecnebanky připravili sérii 4 krátkých videí, která se objevila i v televizi. Tyto spoty s trochou nadsázky představují nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí v online prostředí a díky nimž mohou snadno přijít o peníze na svých bankovních účtech,“ doplňuje Tomáš Hládek.

Videa jsou ke zhlédnutí na webové stránce www.bezpecnebanky.cz, kde jsou také uvedeny základní informace o tom, co uživatelům v on-line prostředí reálně hrozí. Návštěvníci zde najdou i doporučení, jak zabezpečit počítač nebo chytrý mobilní telefon, mohou si také vyzkoušet své znalosti o kyberbezpečnosti ve speciálním kvízu.

Do čtvrtého ročníku se zapojilo 38 základních škol

„Možnost diskutovat s mladými lidmi o světě financí je pro mě osobně pokaždé zážitkem. Jejich bezprostřední reakce považuji za inspiraci, protože se jedná o generaci, která bude v následujících letech stále více využívat finanční služby. Vyslovené názory jsou tak současně určitou formou vzkazu, kam bychom měli směřovat svou pozornost do budoucna,“ uvedl po setkání s žáky základní školy v Mendelově ulici na Praze 4 Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky.

„Posilování finanční gramotnosti patří k tradičním společenským rolím České spořitelny. Považuji za užitečné navštěvovat žáky základních a středních škol, bavit se s nimi o základních principech zdravého a bezpečného zacházení s penězi nejen v prostředí internetu a upozorňovat je na chyby, se kterými se setkáváme,“ poznamenal Tomáš Salomon, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny, po přednášce na Základní škole Emy Destinové na Praze 6.

„Je důležité mladým lidem na základních školách ukázat, jaká rizika na ně na internetu číhají v souvislosti se správou vlastních financí. Mnoho z nich už mají své účty a platební karty, které využívají také k platbám na internetu. To s sebou bohužel přináší mnoho nástrah pro zneužití osobních údajů. Stále proto zdůrazňuji, že základem je dávat své údaje pouze důvěryhodným třetím stranám a dodržovat nastavená pravidla platby přes internet. Před lákavým nákupem na pochybných stránkách je vždy potřeba si zdroj důkladně prověřit a nepodávat důvěrné informace na požádání,“ dodává ke kyberbezpečnosti z hlediska platebních transakcí Jan Komínek, IT security officer v ING Bank, který dnes diskutoval se žáky základní školy Barrandov na Praze 5.

„Jedno z největších nebezpečí pro děti a dospívající představují sociální sítě. Proto jsme dnes děti v přednášce upozornili na rizika a informovali je, jak mohou poznat špatné chování na sociálních sítích, a aby se nebály a nestyděly požádat o pomoc dospělého, pokud se jim něco takového stane. Vysvětlili jsme jim také, jak by se měly na sociálních sítích chovat, aby neubližovaly ostatním,“ komentuje Tomáš Varhol, Head of Security & Investigations ve Sberbank CZ návštěvu Základní školy pod Svatou Horou v Příbrami.

„V průběhu posledních tří let, kdy jsem se účastnila projektu Bankéři do škol, je vidět, že znalost principů bezpečnosti v online prostředí roste. Pro většinu žáků je nyní samozřejmostí nainstalovaný antivirový program v mobilním telefonu. A většina studentů se také setkala s útokem hackera, ať už přímo či nepřímo. Zároveň ale ví, jak se takovému útoku bránit. Ačkoli okolnosti znají, přesto se studenti přiznali k tomu, že mají tendenci principy bezpečnosti podceňovat,“ komentovala besedu se studenty plzeňského církevního gymnázia Hana Kovářová, ředitelka marketingu Raiffeisenbank.  

„Je skvělé, že se studenti aktivně zajímají o to, jaká nebezpečí na ně mohou na internetu číhat. Statisticky jsou jednou z nejohroženějších skupin uživatelů internetu – naplno využívají sociální sítě, hrají online hry, chatují nebo odesílají e-maily. Proto je důležité s nimi o této problematice mluvit, ukazovat příklady z praxe, reálné hrozby, se kterými se mohou setkat, ale i důsledky lehkovážného chování,“ sdělil Petr Vosála, specialista na digitální bezpečnost v ČSOB, který se dnes setkal se žáky Gymnázia Na Zatlance na Praze 5.

 

Newsletter