Bankéři v základních školách. Žáci byli až překvapeni


19:28 • 19. října 2017

Pod hlavičkou projektu České bankovní asociace „Bankéři jdou do škol“ vyrazili už po čtvrté vrcholoví manažeři bank mezi mladé lidi. V letošním ročníku se zaměřili na žáky osmých a devátých tříd základních škol napříč Českou republikou. Více než čtyřicet bankéřů ukázalo studentům, jaká nebezpečí jim na internetu hrozí, a představili základní pravidla bezpečného užívání internetu.

Veřejností je kyberbezpečnost v Česku stále podceňována. Ukazuje to výsledek pravidelně monitorovaného Indexu bezpečnosti České bankovní asociace, který se čtvrtým rokem pohybuje okolo hranice 60 %. Současná mladá generace vyrůstá v prostředí, kde se považuje téměř za povinnost být 24 hodin online. Tento trend zasahuje do čím dál mladších věkových skupin. Proto se letos bankéři vydali do základních škol. Žáky osmých a devátých tříd seznámili se zásadami bezpečného chování na internetu a upozornili je na největší rizika, která zde na ně číhají. „Reakce od žáků na přednášku jsou velice pozitivní, tak nás zajímalo, zda stejný postoj má i zbytek veřejnosti. Podle průzkumu SC&C si 9 z 10 Čechů myslí, že tato forma přednášek je dobrý nápad, jak mladým lidem pomoci s orientací ve financích a bezpečnostních otázkách. Ochota zúčastnit se přednášek už tak vysoká není a klesá s věkem a vzděláním respondenta. Mladí lidé do 30 let by se zúčastnili v 67 %, zatímco senioři ve věku 60+ už jen ve 44 %. Důvodem je podle nich nedostatek času nebo u seniorů pocit, že už takové informace nepotřebují,“ říká k projektu „Bankéři jdou do škol“ Tomáš Hládek, odborník na kyberbezpečnost a poradce ČBA pro platební styk a digitalizaci.

Platba na internetu jako běžná věc, mějte peníze v bezpečí a pravidelně měňte hesla

„Česká bankovní asociace se snaží na tyto nástrahy upozornit i širokou veřejnost. Letos jsme např. v rámci kampaně #bezpecnebanky připravili sérii 4 krátkých videí, která se objevila i v televizi. Tyto spoty s trochou nadsázky představují nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí v online prostředí a díky nimž mohou snadno přijít o peníze na svých bankovních účtech,“ doplňuje Tomáš Hládek.

Videa jsou ke zhlédnutí na webové stránce www.bezpecnebanky.cz, kde jsou také uvedeny základní informace o tom, co uživatelům v on-line prostředí reálně hrozí. Návštěvníci zde najdou i doporučení, jak zabezpečit počítač nebo chytrý mobilní telefon, mohou si také vyzkoušet své znalosti o kyberbezpečnosti ve speciálním kvízu.

Do čtvrtého ročníku se zapojilo 38 základních škol

„Možnost diskutovat s mladými lidmi o světě financí je pro mě osobně pokaždé zážitkem. Jejich bezprostřední reakce považuji za inspiraci, protože se jedná o generaci, která bude v následujících letech stále více využívat finanční služby. Vyslovené názory jsou tak současně určitou formou vzkazu, kam bychom měli směřovat svou pozornost do budoucna,“ uvedl po setkání s žáky základní školy v Mendelově ulici na Praze 4 Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky.

„Posilování finanční gramotnosti patří k tradičním společenským rolím České spořitelny. Považuji za užitečné navštěvovat žáky základních a středních škol, bavit se s nimi o základních principech zdravého a bezpečného zacházení s penězi nejen v prostředí internetu a upozorňovat je na chyby, se kterými se setkáváme,“ poznamenal Tomáš Salomon, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny, po přednášce na Základní škole Emy Destinové na Praze 6.

„Je důležité mladým lidem na základních školách ukázat, jaká rizika na ně na internetu číhají v souvislosti se správou vlastních financí. Mnoho z nich už mají své účty a platební karty, které využívají také k platbám na internetu. To s sebou bohužel přináší mnoho nástrah pro zneužití osobních údajů. Stále proto zdůrazňuji, že základem je dávat své údaje pouze důvěryhodným třetím stranám a dodržovat nastavená pravidla platby přes internet. Před lákavým nákupem na pochybných stránkách je vždy potřeba si zdroj důkladně prověřit a nepodávat důvěrné informace na požádání,“ dodává ke kyberbezpečnosti z hlediska platebních transakcí Jan Komínek, IT security officer v ING Bank, který dnes diskutoval se žáky základní školy Barrandov na Praze 5.

„Jedno z největších nebezpečí pro děti a dospívající představují sociální sítě. Proto jsme dnes děti v přednášce upozornili na rizika a informovali je, jak mohou poznat špatné chování na sociálních sítích, a aby se nebály a nestyděly požádat o pomoc dospělého, pokud se jim něco takového stane. Vysvětlili jsme jim také, jak by se měly na sociálních sítích chovat, aby neubližovaly ostatním,“ komentuje Tomáš Varhol, Head of Security & Investigations ve Sberbank CZ návštěvu Základní školy pod Svatou Horou v Příbrami.

„V průběhu posledních tří let, kdy jsem se účastnila projektu Bankéři do škol, je vidět, že znalost principů bezpečnosti v online prostředí roste. Pro většinu žáků je nyní samozřejmostí nainstalovaný antivirový program v mobilním telefonu. A většina studentů se také setkala s útokem hackera, ať už přímo či nepřímo. Zároveň ale ví, jak se takovému útoku bránit. Ačkoli okolnosti znají, přesto se studenti přiznali k tomu, že mají tendenci principy bezpečnosti podceňovat,“ komentovala besedu se studenty plzeňského církevního gymnázia Hana Kovářová, ředitelka marketingu Raiffeisenbank.  

„Je skvělé, že se studenti aktivně zajímají o to, jaká nebezpečí na ně mohou na internetu číhat. Statisticky jsou jednou z nejohroženějších skupin uživatelů internetu – naplno využívají sociální sítě, hrají online hry, chatují nebo odesílají e-maily. Proto je důležité s nimi o této problematice mluvit, ukazovat příklady z praxe, reálné hrozby, se kterými se mohou setkat, ale i důsledky lehkovážného chování,“ sdělil Petr Vosála, specialista na digitální bezpečnost v ČSOB, který se dnes setkal se žáky Gymnázia Na Zatlance na Praze 5.

 

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.