Ministr Zaorálek: Finanční správa likvidovala nevinné lidi

Aktuální informace z reportáží Seznam.cz a informace, které vycházejí najevo a lze si je ověřit z veřejných zdrojů v insolvenčním rejstříku, vrhají ještě větší stín na události, kdy Finanční správa ČR bez důkazů likvidovala nevinné podnikatele a celé jejich rodiny.

Ty případy, jako je likvidace rodinné továrny Michala Kovárníka KM PLUS spol. s.r.o. bez jakýchkoliv důkazů, a dokonce zcela neoprávněně, jsou naprosto otřesné a zásadně podrývají důvěru občanů v právní stát. V době, kdy byl ministrem financí Andrej Babiš, tu finanční správa likvidovala firmy bez důkazů, že cokoliv spáchaly. Dokonce jsou tu podezření, že byly ničeny proto, že odmítly spolupráci s Agrofertem. To je skandální zneužití pravomoci veřejného činitele a já budu v pondělí na jednání vlády požadovat konec šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka ve funkci. Stejně tak budu chtít, aby na svém postu skončila Alena Schillerová, u které je podezření, že vstupovala do živých kauz,“ prohlásil dnes na tiskové konferenci Lubomír Zaorálek.  

Volební lídr ČSSD přirovnal tyto praktiky k řádění insolvenční mafie, kdy se stát defacto domluvil se zločinci a společně likvidovali nevinné lidi. Lubomír Zaorálek na začátku roku 2013 velmi hlasitě protestoval proti prezidentské amnestii Václava Klause, kdy aktéři těchto insolvenčních mafiánských praktik byli propuštěni na svobodu. Dnes stejně tak vyjadřuje zděšení nad tím, co tu v předchozích letech prováděla finanční správa za ministra financí Andreje Babiše: „Přiznávám, že až dnes mám dostatek konkrétních informací o tom, že jednání finanční správy si v ničem nezadaly s pirátskými postupy. Zajišťovací příkazy se staly nástrojem, který byl brutálně zneužitý vůči nevinným lidem. Ukazuje se, že to nebylo jen šest, ale mnohem více nevinně zlikvidovaných firem. Ale i kdyby šlo o jednu jedinou firmu, musíme být znepokojeni a žádat řádné prošetření a nápravu, aby se něco podobného už neopakovalo.“ 

Lubomír Zaorálek se sejde s náměstkem ministra vnitra pro státní službu Josefem Postráneckým, aby s ním konzultoval nejvhodnější postup jak u požadavku na odchod Martina Janečka z funkce šéfa Generálního finančního ředitelství, tak prošetření postupů a konec ve funkci náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Zároveň Lubomír Zaorálek vyzve dopisem nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta, aby postupy finanční správy se zajišťovacími příkazy, které zlikvidovaly firmy bez důkazů, byly prošetřeny.    

„Je paradoxní, že Andrej Babiš na jedné straně dnes ve svojí kauze Čapího hnízda požaduje presumpci nevinny, na straně druhé tu za jeho ministrování finanční správa aplikovala presumpci vinny a nějakými důkazy se nezdržovala. Doplatili na to nevinní lidé. Právě jejich osudy a osudy jejich rodin, které se z těchto šílených praktik finanční správy jen těžko někdy vzpamatují, bychom měli vidět především. Přál bych Andreji Babišovi, aby mu dnes jeho rodinné sídlo Čapí hnízdo okamžitě zabavili a on okusil, jaké to je. I tak by tu byl zásadní rozdíl, protože on je na rozdíl od obětí zajišťovacích příkazů trestně stíhaný,“ dodal Lubomír Zaorálek s tím, že stát bude za tato pochybení z dob ministra financí Andreje Babiše platit u soudů miliardy. „Tyto škody pak převýší i to, že jsme zlepšili výběr daní,“ uzavřel Zaorálek.   

Videozáznam z tiskové konference Lubomíra Zaorálka je možné přehrát zde.  

 

Newsletter