Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Vesmír kryptoaktiv se rozpíná. Pokrok, nebo se máme začít bát?

Ačkoliv objem „obyčejných“ peněz ve smyslu klasických měn také neustále roste, kryptoměny se pro ně v poslední době stávají čím dál vážnější konkurencí. Tržní kapitalizace digitální měny bitcoin, většinou lidí vnímané jakožto vlajková loď tohoto fenoménu, již atakovala hranici více než 81 miliard dolarů. A samotný bitcoin je přitom jen špička ledovce – kryptoměn již na světě existuje více než tisíc.

Vedle bitcoinu patří mezi nejznámější kryptoměny dále například etherum (tržní kapitalizace cca 29,3 miliardy dolarů), ripple (více než 10 miliard dolarů), dash (více než 2,2 miliardy dolarů), litecoin (2,7 miliardy dolarů), NEM (více než 1,9 miliardy dolarů), IOTA (více než 1,3 miliardy dolarů) či monero (1,3 miliardy dolarů). A jak dále uvádí Business Insider, expanzi v poslední době zaznamenaly i kryptoměnové burzy. Na grafu jsou seřazené ty nejoblíbenější podle objemu obchodování.

Pokud je tedy pro kryptoměny v poslední době něco charakteristického, pak je to jejich exponenciální růst. To dokládá i první tzv. LAT Crypto Research, studie výzkumného týmu zformovaného Deutsche Bank and McKinsey Global Institute, který si říká LATokens. Jak informoval server CryptoCoinNews.com, podle závěrů výzkumu by měla souhrnná tržní kapitalizace „kryptoaktiv“ v roce 2025 dosáhnout neuvěřitelných 5 bilionů dolarů.

Jak bitcoin dobývá svět: Nejznámější kryptoměna v grafech

Odborníci z týmu LATokens používají pojem „kryptoaktiva“, jelikož termín kryptoměny se už pro popsání všech instrumentů spojených se sledovaným fenoménem nezdá být dostatečně přesný. Kromě kryptoměn totiž vzniká stále více tzv. tokenů, které ke svému fungování využívají platformu nějaké již existující kryptoměny. Tou nejčastěji bývá nikoli bitcoin, ale zmiňované etherum, které i díky tomu rychle získává na popularitě.

Prostřednictvím tokenů, které často slouží jako účetní jednotka pro nějaký vymezený účel, si kryptoměny snadno nacházejí cestu k reálným aktivům. To může značně posílit důvěru v tyto instrumenty, které si dnes většina lidí představuje spíše jako nějaká virtuální čísla kdesi v počítači, aniž by měla s reálným světem cokoliv společného. Tokeny lze navázat na obyčejné fiat měny (například Tether spojený s americkým dolarem), na zlato (Digix navázaný na drahé kovy), ale i na celou řadu nelikvidních aktiv, která se díky „tokenizaci“ stanou likvidními (výhoda pro jejich majitele). I proto, jak ukazuje graf výše, předpovídají autoři do roku 2025 nárůst hodnoty obchodování kryptoaktiv na 40 bilionů dolarů.

Návštěva Kryptohradu: Jak se žije v domě bitcoinových milionářů?

Newsletter