Saúdská hra o trůny (a o ropu)

V sobotu večer došlo v Saúdskoarabském království k zatčení několika prominentních osob, včetně prince bin Talála. Za zadržením stojí obvinění z korupce. Nejedná se však jen o začátek hry o saúdský trůn? Podle televize CNBC a vyslechnutých odborníků by tato událost mohla mít vážný vliv na stabilitu země a v důsledku také na trh s ropou.

Země transformace z rigidního mocenského a náboženského systému na zcela nový se možná opět ponoří do politického boje, který bude sledovat celý svět. Energetický gigant Saúdská Arábie by při destabilizaci situace v regionu mohla vytlačit ceny ropy směrem vzhůru. Po zatčení prince Al-Walíd bin Talála Národní gardou se tento scénář nezdá být zas až tak příliš vzdálený.

„Protikorupční snahy jsou v zemi novým způsobem, jak může Mohamed bin Salmán sám sebe prezentovat jako reformátora. Jako populární osobu, která se stará o lid. Dle mého názoru je v tom ale více politiky,“ uvedl pro Bloomberg Ayhem Kamel z Eurasia Group.

Korunní princ Mohamed bin Salmán buď koncem tohoto roku, nebo začátkem příštího, převezme otěže státu poté, co král Salmán bin Abd al-Azíz plánovaně abdikuje. Právě bin Salmán je označován za toho, kdo rozehrál tuto vysokou partii ve snaze konsolidovat moc jeho rodiny, uvedla CNBC.

Která země je nejatraktivnější pro investice do obnovitelných zdrojů?

„Sobotní událost symbolizuje obdivuhodný politický vývoj Saúdské Arábie a velkou ránu původnímu establišmentu. Klíčovou otázkou je, jestli korunní princ spustil destabilizační hru o trůny, nebo ji naopak včas zabránil tím, že Národní garda zatkla jeho příbuzného,“ uvedla Helima Croft, expertka na komodity v RBC Capital.

Cena futures ropy Brent vzrostla během neděle na nejvyšší cenu od července 2015. Cena texaské WTI se také – oproti páteční zavírací ceně – zvýšila. Croftová uvedla, že krátkodobý až střednědobý výhled na ropu je spíše býčí, tedy že bude cena černého zlata růst.

Krach přijde, ale možná až později. Vsadíte si?

Z historie lze pozorovat trend, kdy při jakémkoliv vnitřním nepokoji v Saúdské Arábii, míří ceny ropy výše. Pokud převládne pocit, že se mladý princ snaží bojovat proti extrémismu, mohou v zemi navíc nastat protesty ze strany kněžích.

„Cena 60 dolarů za barel představuje pro budoucí reformy vcelku pozitivní znamení. Pravděpodobně se dočkáme toho, že Saúdská Arábie bude aktivně podporovat současnou dohodu OPEC do druhé poloviny roku 2018. Na programu bude taktéž další fáze plánování prodeje podílu státní společnosti Saudi Aramco,“ uvedla Croftová na adresu střednědobého výhledu.

Špatná zpráva. Ochlazení světové ekonomiky číhá za rohem

Z krátkodobého hlediska ale dle experta na Saúdskou Arábii z University of Texas Gregoryho Gause dojde k menšímu přílivu zahraničního kapitálu do země. Gause tvrdí, že investoři budou spíše vyčkávat, jak se celá politická situace v nejbližších měsících vyvine.

 

Newsletter