Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Když bitcoin zachraňuje kolabující peněžní systém

Spolu s krizí politickou zachvátila Zimbabwe v posledních desetiletích také krize peněžního systému. Tamní obrovskou hyperinflaci ilustruje fakt, že v roce 2008 zde obíhala bankovka v hodnotě 100 milionů zimbabwských dolarů. I za tu jste si však později koupili sotva chleba. Zimbabwský dolar byl nakonec v roce 2015 stažen z oběhu, aby ho nahradily zahraniční měny. Ani tím se však situace zdaleka nevyřešila.

Prakticky byl však zimbabwský dolar zrušen již kolem roku 2009, kdy jej tamní obyvatelé postupně přestali používat a uchýlili se zejména k jihoafrickým randům a americkým dolarům. Zimbabwská centrální banka později získala úvěr na to, aby mohla vydávat tzv. dlužní úpisy, což jsou bankovky, které představují ekvivalent dvou, pěti, deseti a dvaceti amerických dolarů. Hojně se však v Zimbabwe využívají k placení i eura, britské libry nebo čínské jüany.

Hyperinflační Zimbabwe dolarizace nespasila

Přes všechna omezení výběrů a natisknutí vlastních dolarových bankovek, které dostaly přízvisko „zolary“, však země stále trpí krizí hotovosti, kdy obyvatelé nemají čím platit, jelikož v oběhu není dostatek hotovostních peněz v zahraniční měně. Na to, aby vám zimbabwská banka za vaše peníze vydala hotovost, můžete kvůli omezením čekat i měsíc, také se ale nemusíte dočkat vůbec. A stejně jako ve Venezuele, kde hyperinflace rovněž dosáhla obludných rozměrů, se lidé uchýlili k systému specifických elektronických peněz, který je svými příznivci adorován mimo jiné za to, že zde podobné katastrofě v principu dojít nemůže – ke kryptoměně bitcoin.

Ačkoliv v médiích můžeme číst, že cena bitcoinu nedávno překročila vysokých 8 tisíc dolarů, v Zimbabwe si jej cení ještě o mnoho více. Jak ukazují data ze zimbabwské burzy Golix, jeden bitcoin se zde obchoduje za téměř 13 tisíc dolarů (jak píše server Coin Telegraph, tamní cena bitcoinu již tuto hranici i překročila). Jak dále uvádí server Zero Hedge, zatímco za celý rok 2016 zde byly provedeny transakce v hodnotě 100 tisíc dolarů, jen za poslední měsíc to už bylo za 1 milion dolarů. Vysoká poptávka po bitcoinu v Zimbabwe pak má přirozeně pozitivní vliv i na globální cenu bitcoinu.

Hyperinflace ve Venezuele: Bitcoin jako protest proti systému

Kvůli nedostatku hotovosti využívají platby bitcoinem nejen jednotlivci, ale i firmy.  Po hyperinflaci tedy Zimbabwe vlivem nedostatku „tvrdé měny“ zasáhla „hyperbitcoinizace“, která potvrzuje důležitou roli bitcoinu jakožto alternativy k centralizovaným peněžním systémům založeným na tzv. fiat money, které snadno může dostat do problémů ona centrální autorita, jež má ručit za jejich hodnotu a platnost – tedy centrální banka, případně vláda. A i když to vypadá, že politická situace v Zimbabwe nyní směřuje k lepšímu, než se dá do pořádku i tamní peněžní systém, může to trvat velmi dlouho. Bitcoin zde tak bude hrát významnou roli patrně i v příštích měsících a letech.

Newsletter