Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Víte, že ceny rostou nejrychleji od roku 2012?

Inflace měřená indexem cen spotřebitelů v říjnu nad očekávání zrychlila. Zatímco většina trhu počítala s meziročním růstem o 2,7 %, výsledek ukázal 2,9 %, což je jednak téměř na dohled od hranice tolerančního pásma ČNB, zároveň jde o nejvyšší číslo od konce roku 2012. Koruna v návaznosti na to sílí k hranici 25,52 za euro.

Z hlediska jednotlivých složek tempa růstu českých cen měl největší příspěvek segment potravin, který si meziročně připsal 7,8 %. Ceny pak rostly i v segmentu bydlení (+2,9 %) a pohonných hmot (+2,6 %).

„V příštích měsících lze očekávat zpomalení růstu cenové hladiny, které jde na vrub především vysoké srovnávací základně z loňského roku,“ předvídá ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Ve výhledu několika měsíců se však bude inflace i nadále pohybovat nad dvouprocentním cílem centrální banky,“ dodal.

Pokračující silný růst cenové hladiny bude rovněž vyvolávat tlak směrem k utahování měnových podmínek v domácí ekonomice. „Roste tak pravděpodobnost, že centrální bankou zamýšlený kurzový kanál nebude stačit. ČNB tudíž přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb dříve a ve větším rozsahu, než plánuje posledně zveřejněná předpověď,“ míní Šoltés.

I podle hlavního ekonoma banky ING Jakuba Seidlera by inflace v následujících měsících měla mírně zpomalit. „Bude za tím stát efekt vyšší srovnávací základny, jelikož ceny začaly zrychlovat z titulu vyšších cen potravin a cen v restauracích právě od listopadu minulého roku. Očekávané zpomalení meziroční dynamiky však bude brzděno rostoucími cenami pohonných hmot. Inflace v příštích dvou měsících tak bude ve srovnání s dnešní hodnotou nižší jen nepatrně,“ vysvětlil ekonom.

Na proinflační tlaky bude i dle Seidlera reagovat ČNB, a to dalším zvyšováním sazeb až nad rámec očekávání v její poslední prognóze, ve které předpokládá v průměru pouze jedno zvýšení sazeb v roce 2018 o velikosti 25 bazických bodů.

A přesně na to reaguje i koruna. Představa o tom, že bude ČNB mnohem akčnější, než naznačila na svém posledním zasedání, podpořená dnešními daty posunula kurz koruny k silnějším hodnotám, a to až k hranici 25,52 za euro.

Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové si však na vyšší sazby počkáme až do příštího roku. „Centrální banka letos spíše sazby už zvyšovat nebude, protože nová prognóza naznačila jejich pomalejší růst,“ míní Zamrazilová. „Centrální banka se domnívá, že inflaci pomůže utlumit silnější koruna. K silnějšímu posilování kurzu může během prvního čtvrtletí příštího roku dojít, protože od února začne ČNB po dlouhé době zveřejňovat prognózu kurzu, a to může vést k sebenaplňujícímu efektu,“ dodala.

Newsletter