Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Koruna na počátku týdne vyhlíží čtvrtek

Česká měna čeká na čtvrtek. To budou centrální bankéři rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. A z jejich posledních výroků, zdá se, je už jasno. Úroky půjdou podruhé od února 2008 nahoru. Otázkou je, zda o standardních 25 bazických bodů,  nebo budou nejméně čtyři členové bankovní rady ČNB ještě více jestřábí. Nový týden koruna zahajuje na 25,63 EURCZK a 22,08 USDCZK. Vůči povolebním vyjednáváním je domácí měna stále imunní.

Dražší úroky v předešlých dnech naznačovalo hned několik bankéřů. Ve čtvrtek se měnověpolitického zasedání zúčastní všech sedm. Už minule bylo hlasování nejtěsnější, tedy čtyři ku třem. ČNB zveřejní také novou makroekonomickou prognózu. Ta by mohla například ukázat, že se bankovní rada rozhodla urychlit proces utahování své měnové politiky. Podle České bankovní asociace (ČBA) je otázkou, zda zpřísňování měnové politiky bude dostatečně účinné a jaké by byly dopady rychlejšího růstu sazeb na hospodářský růst. Časování a intenzita vzestupu sazeb je proto významnou nejistotou roku 2018.

Úrokové sazby bankovní rada zvýšila na počátku srpna. Základní sazba se zvýšila o 20 bazických bodů na 0,25 procenta. V září rada sazby zůstaly beze změny.

„Centrální banka zvýší hlavní úrokové sazby v listopadu téměř s jistotou a další trajektorie jejich vývoje bude oproti dřívějším předpokladům strmější. Pokud koruna nezačne výrazněji posilovat, stoupne v průběhu příštího roku hlavní úroková sazba na 1,5 procenta,“ uvedla minulý týden Eva Zamrazilová, bývalá centrální bankéřka a hlavní ekonomka ČBA.

Euro minulý týden pocítilo dopad rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) a výrazně oslabilo. Aktuálně se kurz pohybuje na 1,160 EURUSD. Společné evropské měně nepomáhá ani situace v Katalánsku. 

ECB minulý čtvrtek rozhodla, že oseká svůj program kvantitativního uvolňování (QE) a zároveň prodlouží délku jeho trvání. Jakákoliv diskuze o možnosti zvýšení sazeb se tak odsouvá na dlouho dopředu. Guvernér ECB Mario Draghi zdůraznil, že rozhodnutí bylo přijato v rámci zachování stávajících velmi příznivých měnových podmínek. Rekalibrace programu QE je prý důkazem robustního vývoje ekonomiky a víry v postupnou konvergenci inflace směrem k inflačnímu cíli. 

V Německu dnes bude zveřejněn vývoj indexu spotřebitelských cen za říjen, trh čeká meziroční zpomalení na 1,7 % ze zářijových 1,8 %. V úterý se dozvíme, jak se dařilo ekonomice eurozóny ve 3. čtvrtletí. Čeká se meziroční růst o 2,3 procenta. Zveřejněn bude také vývoj indexu spotřebitelských cen eurozóny. Ten by měl v říjnu meziročně růst o 1,5 procenta, stejně jako v září.

Kdy bude ČNB rozhodovat o sazbách v roce 2018: 

 

Newsletter