Nejlepší podnikatelský plán? Běžte do politiky

Už máme více jak měsíc po volbách a stále není úplně jasné, jaká bude v naší malé zemi vláda. S důvěrou, bez důvěry, odpovědná parlamentu či spíše prezidentovi? Z dosavadního vývoje zatím pouze vyplývá, že v porovnání s dosavadní praxí se můžeme těšit na tanečky na hraně ústavy v mnohem větší míře, než tomu bylo v dobách tzv. „opoziční smlouvy“.

Rýsuje se nám tu totiž „opoziční smlouva No.2“. Nikdo se k ní nehlásí, ale přesto existuje. ANO odmítá spolupráci s KSČM i SPD, komunisté, jelikož jim jde (bohužel) opět o blaho naší země, podpoří ANO, i když je o to Babišovo hnutí veřejně nežádá, a SPD odmítá cokoli kdykoli, ale jejich hlasovací zařízení zatím vždy hlasovala spolu s ANO i KSČM.

Hnutí Andreje Babiše sice naoko zve do koalice ODS, ale pouze s tím cílem, aby ji definitivně zdiskreditovalo. ODS sice skončila na druhém místě, ale její zisk mandátů je jen o jeden větší, než získaly ve své době Věci Veřejné, tudíž nejde až o tak významnou sílu v Poslanecké sněmovně. Přesto zůstává ODS pro ANO největší konkurencí, a s tou je třeba se vypořádat nemilosrdně, kdyby ANO vzalo ODS do vlády, je to jako by zelený traktor s nápisem Agrofert zadusil herbicidy znovu se rozvíjející poupátko české pravice. ODS zatím zůstává ve svých názorech pevná, což ji šlechtí, a tak ANO přistoupilo k truc taktice. Když VY nechcete do NAŠÍ vlády, tak MY vám nezvolíme Fialu místopředsedou sněmovny…

Podívejme se třeba také na čerstvou zprávu ohledně rozdělení předsednictví výborů. Hnutí ANO obsadí sedm výborů, přičemž neopomnělo pro Agrofert klíčový zemědělský výbor, Demokratickému bloku (ODS, KDU-ČSL, TOP09 a STAN) přenechá předsednictví čtyř výborů, pirátům a SPD po dvou, ČSSD získá jeden a KSČM navzdory tomu, že ve volbách získala prakticky stejný počet hlasů jako socialisté, obsadí svými předsedy dva výbory. Jeden z nich, mandátový a imunitní, je přitom pro hnutí ANO klíčový. A ačkoli tu byl požadavek, aby tento výbor vzhledem k citlivosti tématu ohledně vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání měla opozice, tak ho získala možná za odměnu ta nejméně kritická opozice, která se shodou okolností nabízí, že ANO za splnění určitých podmínek podpoří.

 

V mandátovém a imunitním výboru mají přitom většinu právě ANO, SPD a KSČM. Velkým testem bude, zda tento výbor doporučí Faltýnka s Babišem k vydání. Stejně tak, zda Poslanecká sněmovna dá na doporučení výboru. ANO dalo nesčetněkrát jasně najevo (naposledy prostřednictvím předsedy sněmovny Vondráčka), že svého kapitána ani prvního důstojníka nevydá. Od komunistů se dá čekat podobný postoj, jelikož premiérem bude jmenován konečně jejich člověk (bývalý komunista a STBák). A svědkové Okamury se do toho nebudou chtít příliš zabrušovat, aby se z toho nemuseli zase vybrušovat, a proto zřejmě dají na svého předsedu, který už uzavřel s prezidentem pakt o neútočení.

Ano, je tomu bohužel tak, že premiérem bude člověk, jenž dle dosavadních platných informací vědomě spolupracoval s STB a navíc bude (snad) opět trestně stíhaný. V tomto voliče těžko pochopit, že jim toto nevadí. Většina z nich by zřejmě tvrdila, že Babiš s největší pravděpodobností s STB nespolupracoval a současně nespáchal žádný trestný čin. Tady je ale ten problém. Buď ctím presumpci neviny, nebo ji nectím a preferuji presumpci viny. Zde je ale zjevný rozpor. V případě trestního stíhání se jim očividně hodí presumpce neviny, v případě neoprávněnosti evidence agenta Bureše zase presumpce viny slovenského Ústavu paměti národa. Patent na to, co je pravda a co už ne, tu tedy vlastní zřejmě jen samotný Babiš. Kalouska s Topolánkem označil za nejzkorumpovanější politiky, ale přitom sám čelí trestnímu stíhání. Holt volič může být v dnešní době i bez ministerstva propagandy snadno ovlivnitelný.

Kdyby Babiš zakázal bitcoin, má ho hned každá česká rodina

Kdyby se hnutí ANO ukázalo jako státotvorný útvar, tak tolik netrvá na premiéru Babišovi a hned by poměrně snadno utvořilo s dalšími stranami koalici. Zde jde ale o moc, a tu si Babiš nechce nechat ujít. Zeman ho totiž jmenuje premiérem na první pokus a pokud se mu nepodaří získat důvěru, tak i na druhý pokus. A pokud ani tehdy, tak třetí pokus dostane od předsedy Sněmovny Vondráčka, jehož očividně největší kvalifikací na předsedu Sněmovny je loajalita k hnutí samotnému. Je tu jistá naděje, že by druhý pokus už mohl mít nový prezident, který porazí Zemana v nadcházejících volbách, ale Zeman by toto s největší pravděpodobností nedopustil, i kdyby měl Babiše podruhé jmenovat v mezidobí po prezidentských volbách a koncem jeho mandátu.

Převaha vítěze voleb ve Sněmovně na druhou ODS a další má svoje příčiny i důsledky. Důsledky jsou zřejmé – bude odhlasováno jen to, k čemu se Babiš uvolí (Demokratický blok nebude hlasovat s SPD či komunisty jen proto, aby přehlasoval ANO). Příčina tkví mimo jiné v zavedení D’Hondtovy metody za dob „opoziční smlouvy“. Tehdy dominantní strany ČSSD a ODS chtěly pomocí této metody, jakožto způsobu přepočtu hlasů voličů, upozadit marginální strany. Nyní na to především tyto dvě tradiční strany doplácejí (hlavně ČSSD). Hnutí ANO, ačkoli získalo „jen“ 29,64 % hlasů, obsadilo 39 % sněmovních křesel, tj. 78 ze 200. Přitom Demokratický blok, jenž získal v součtu 27,61 % hlasů, obsadil pouhých 24 % křesel (48 ze 200). To znamená, že strany Demokratického bloku mají bezmála stejný počet voličů, co vítězné hnutí ANO, přesto má výrazně méně poslanců a Babišovo hnutí jim to dává významně najevo.

 

Voličů, kterým Babiš imponuje, je tedy asi tolik, kterým i vadí. Bohužel podnikatelské projekty v dnešní době táhnou a morální hodnoty demokracie jsou až v závěsu. Podívejte se na Okamuru, to je pan podnikatel podobných kvalit jako pan Babiš. Za dob svého bývalého hnutí Úsvitu přímé demokracie, které mělo pouhých devět členů, si nechával vyplácet tučné odměny za poradenství pro své vlastní hnutí. Teprve však s SPD dosáhl maximální efektivity – za každého migranta přerozděleného na základě migračních kvót EU do ČR získalo SPD ve volbách jeden procentní bod.

A co velkopodnikatel Babiš? Tomu přece už nejde o vlastní bohatství, ten má už dost a jde mu jen o blaho země. Sledujete pravidelně žebříček nejbohatších Čechů? Andrej Babiš sice dle časopisu Forbes zaujímá dlouhodobě druhé místo, jeho majetek se však za dobu působení ANO ve vládě více než zdvojnásobil. Petru Kellnerovi či Radovanu Vítkovi, kteří spolu s Babišem tvoří nejbohatší trojici, se také velmi dařilo, ale Babiš je procentním nárůstem svého jmění jasně a s přehledem trumfuje.

Jméno

Majetek 2013

Majetek 2017

Procentní zhodnocení

Petr Kelner

208 mld. Kč

310 mld. Kč

49 %

Andrej Babiš

40 mld. Kč

88 mld. Kč

120 %

Radovan Vítek

38,8 mld. Kč

57 mld. Kč

47 %

Zdroj: Forbes

Troufám si tudíž tvrdit, že nejlepším podnikatelským rozhodnutím jak Tomia Okamury, tak Andreje Babiše, byl vstup do politiky. Každý to sice pojal po svém, ale výrazně z toho profitují oba dva.

Nešťastný je však náš obrázek v zahraničí, kde už dobře znají našeho pana prezidenta, ke kterému se nyní dle všeho přidá mocenské trio tvořené velkopodnikatelem s autoritativními sklony, neonacistickým samurajem a komunisty. Pak se nemůžeme divit, že se na nás ze Západu dívají jako na zaostalou republiku, nyní hlavně politicky.

Nemějme ale chmurnou náladu, Babiš umí být i vtipný a rozesmát nás u televizních obrazovek i v těchto nejen pro demokracii chladných dnech.

Z televizního rozhovoru:

Redaktor: Co si myslíte o 17. listopadu?

Babiš: Je to nejdůležitější svátek naší historie, protože přišla svoboda, například možnost cestovat do zahraničí.

Redaktor: Kde Vy sám jste byl 17. listopadu 1989?

Babiš: Tak já jsem byl v zahraničí …

Newsletter