Varování: Umělá inteligence může být to nejhorší v historii lidstva

Jeden z nejslavnějších vědců žijících na naší planetě se v pondělí připojil k hlasům, které varují před vzestupem špatně naprogramované umělé inteligence. Dle jeho slov může jít o nejhorší událost v historii lidské civilizace. Vývojáře i zákonodárce proto vyzval, aby zvolili ten „nejlepší postup“, informovala o tom CNBC.

Známý teoretický fyzik Stephen Hawking na začátku týdne uvedl, že vytvoření umělé inteligence může být pro naši civilizaci tou nejhorší událostí v historii, pokud společnost nedokáže najít cestu, jak kontrolovat její vývoj. Svým hlasem se tak připojil k dalším vizionářům, jako je například radikální odpůrce umělé inteligence a šéf automobilky Tesla Elon Musk.

Na technologické konferenci Web Summit v Lisabonu Hawking také uvedl, že „počítače teoreticky mohou napodobovat lidskou inteligenci, a dokonce ji mohou i předčit“. V tomto smyslu ale nemluvil jen negativně. Dle jeho názoru má uměle vytvořená inteligence rovněž i potenciál léčit nemoci nebo pomoci se světovou chudobou.

Investiční pomoc: Roboti pro výběr akcií přichází

„Vytvoření efektivní umělé inteligence může být tou nejlepší, ale také nejhorší událostí v historii lidstva. Jestli bude pozitivní, nebo negativní, jednoduše nevíme. Nemůžeme vědět, jestli nám bude umělá inteligence pomáhat, ignorovat nás, anebo jestli nás zničí,“ uvedl Hawking ve své řeči.

„Pokud nepřijdeme na to, jak se na potenciální rizika připravit, nebo se jim vyhnout, může být umělá inteligence právě tou nejhorší událostí. Společně s tím také vznikají rizika jako autonomní zbraně nebo mnohé nástroje určené jen pro pár vyvolených, díky nimž pak mohou utlačovat zbytek společnosti. Každopádně to může znamenat zlom pro naši ekonomiku,“ dodal fyzik.

Jak Big Data a umělá inteligence mění online půjčky

Světoznámý génius poté vysvětlil, že k tomu, abychom se vyhnuli této potenciálně nebezpečné situaci, by měli vývojáři umělé technologie „zvolit ten nejlepší postup a efektivní řízení“. Během své řeči rovněž apeloval na výklad legislativy v Evropě. Někteří členové Evropského parlamentu se letos totiž vyjádřili, že je potřeba přijmout celounijní pravidla zaměřená právě na umělou inteligenci.

„Jsem rozený optimista a věřím, že můžeme vytvořit umělou inteligenci, která bude pro tento svět prospěšná. Takovou, která s námi bude pracovat v harmonii, řekl nakonec Stephen Hawking.

Co odpovědět na zprávu? Messenger vám to brzy poví

Pondělním projevem se Hawking zařadil i po bok Billa Gates, který rovněž navrhoval speciální legislativní opatření, konkrétně zvláštní daň z příjmu na roboty. V kontrastu s tím jsou ale jiní vizionáři jako například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který při diskuzi o umělé inteligenci obvykle hýří optimismem.

Newsletter