Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Dluhová mapa světa. Víme, za jakou část může Česko

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu všechny státy světa nakumulovaly dluh ve výši 63 bilionů dolarů. Největší ekonomika na světě, Spojené státy, z toho dluží třetinu. Jakou část světového dluhu zabírá naše země? To ilustruje infografika serveru Visual Capitalist.

V ideálním teoretickém případě by si vlády měly půjčovat jen na to, aby pokryly krátkodobé deficity, případně financovaly velmi důležité projekty. V takovém světě ale dnes nežijeme. V současné době je kumulování jednoho deficitu za druhým zcela běžnou praxí. Akumulace velkého dluhu však není zdravou součástí jedné ekonomiky ani té globální. 

Nejvyspělejší země světa, Spojené státy, jsou dobrým příkladem hýřícího státu. Poslední rozpočtový přebytek zaznamenala země v roce 2001, kdy ekonomika, ačkoliv už v době Bushe, ještě čerpala z posledních let Clintonových úsporných opatření. V tomto roce byl federální dluh země 6,9 bilionu dolarů, což činilo asi 54 procent ročního HDP. Dnes se tato cifra změnila na 20 bilionů dolarů, tedy na 107 procent hrubého domácího produktu. 

Česká republika může být v tomto ohledu na svoji statistiku relativně hrdá. Svým dluhem se totiž řadí pod státy jako Švédsko nebo Polsko, když nedosahuje ani 0,2 procenta světového dluhu.

Tesla v mnohem větší ztrátě, než se čekalo. Musk stále optimistou

Podle infografiky níže lze pozorovat, že na vrcholu pomyslného dluhového žebříčku se umístily téměř všechny největší ekonomiky planety. Za zadluženou Amerikou se nachází Japonsko s 18,8 procenty podílu na světovém dluhu. Výhodou země vycházejícího slunce je však to, že 90 procent dluhu drží domácí věřitelé – na rozdíl od Spojených států, kde drží více než 35 procent dluhu ti cizí, z toho nejvíce právě japonští a čínští. Na třetím místě se pak umístila Čína, která představuje (zatím) jen 7,9 procenta dluhu. Zajímavé je porovnání například se zeměmi jako Indie nebo Jižní Korea. Přestože se jedná o poměrně velké a výkonné ekonomiky, drží jen 2,2 procenta, respektive 0,9 procenta v případě jižního státu Korejského poloostrova.

Z evropských států se v této statistice „nejlépe vede“ Itálii, Francii a také Německu. To má však na rozdíl od předchozích dvou jmenovaných menší podíl dluhu na HDP.

Co se týče této statistiky, vévodí jí Japonsko, které má dluh 239 procent HDP. Na druhém místě se nachází Řecko a na třetím malá ekonomika Libanon. Řecko je dle MMF na cestě k dluhu 275 procent k HDP do roku 2060, pokud se něco významného s jeho financováním nezmění.

Geopolitický vír událostí

Věřitelé v eurozóně nedávno požadovali zavedení zákona, který Řecko omezí, pokud nedosáhne rozpočtového přebytku 3,5 procenta. Řecko na tento požadavek odpovědělo, že je „nepřijatelný“. Stejně jako ostatní zadlužené země ale bude muset čelit faktu, že každý dluh má svoje následky.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter