Sazby můžeme zvýšit kdykoliv, řekl Rusnok. Proč tedy koruna oslabila?

Česká národní banka letos podruhé zvýšila své úrokové sazby. Souběžně s tím představila i aktualizovanou prognózu, která pracuje s rychlejším růstem ekonomiky. Guvernér Rusnok pak během tiskové konference upozornil, že k dalšímu zvýšení úroků může dojít během každého měnověpolitického zasedání. I přesto koruna oslabila. Proč?

Aktualizovaná prognóza ČNB pracuje s rychlejším tempem růstu české ekonomiky během roku 2017, které bylo zvýšeno z původního 3,6 % na 4,5 %, pro rok 2018 se pak čeká 3,4 % a pro 2019 3,1 %. Co se týče inflace měřené indexem cen spotřebitelů, došlo na zvýšení odhadu za 4Q 2018 z 1,8 % na 2,2 % a za 1Q 2019 z 1,8 % na 2 %. Sazba PRIBOR by pak měla během roku 2018 dosáhnout 0,9 % oproti předchozím 0,7 %.

Rusnok během tiskové konference uvedl, že dnešní zvýšení sazeb o 25 bazických bodů bylo odsouhlaseno jednohlasně, tedy pro bylo všech sedm členů bankovní rady. Přiznal zároveň, že proběhla i debata o možném hiku o velikosti 50 bodů, o kterém se ale nakonec nehlasovalo, jelikož převládl názor, že má rada stále dostatek prostoru pro pozdější zvýšení sazeb.

Guvernér pak v tomto směru upozornil, že se debatovalo i o rozložení možného razantnějšího zvýšení sazeb (o 50 bb) mezi listopad a prosinec. V tomto směru je dle Rusnoka nutné upozornit na to, že v současnosti neexistují žádné překážky, které by bránily v dalším navyšování úroků, a to na každém dalším měnověpolitickém zasedání – samozřejmě za předpokladu, že si to bude situace vyžadovat a bude tak radou i vyhodnocena.

Řeč přišla i na rozcházení měnové politiky ECB a ČNB. Podle Rusnoka je situace mimořádně vhodná k tomu, aby se česká centrální banka ubírala současným směrem. Do karet tomu hraje nejen ekonomika nad potenciálem, ale i doslova vyčerpanost veškerých rezerv trhu práce spojená s nad očekáváním rychlejším tempem růstu mezd a udržitelný růst inflace, která je bezpečně nad inflačním cílem.

Na druhou stranu však Rusnok přiznal, že je ČNB určitým způsobem limitována děním v eurozóně, už jen díky úzkému ekonomickému propojení.

Co se týče koruny, ta dle guvernéra ČNB zůstává překoupená, což je zároveň i proinflačním rizikem spojeným s uzavíráním dlouhých pozic za nedostatku protistran (jako další pak působí síla, skladba a setrvačnost fundamentálních inflačních tlaků z domácí ekonomiky).

Podle Rusnoka je ale patrné, že se ona překoupenost mírně snížila. Možné je také poukázat na to, že se zahraniční investoři přesouvají na trh korunových aktiv, jako například na české státní dluhopisy, kde byl za září evidován historicky rekordní podíl nerezidentů vyšší než 51 %. Podle šéfa ČNB jsme tak dost možná svědky toho, že se část spekulantů stává spíše střednědobými investory.

Ke koruně pak bylo ještě doplněno, že současný kurz je hodně blízko tomu, co předpokládala prognóza. Dále bylo rozhodnuto, že počínaje prvním kvartálem 2018 bude ČNB opět zveřejňovat odhad trajektorie kurzu koruny, který je v souladu s prognózou.

Domácí měna během tiskové konference zaznamenala oslabení až nad hranici 25,70 za euro. Za tímto posunem pravděpodobně stála sama překoupenost koruny – kurz nejprve zpevnil až na nový pointervenční rekord na 25,51 EURCZK, což některé investory vyprovokovalo k uzavírání pozic. Dalším aspektem mohlo být i zklamání, jelikož určitá část investorů ze strany ČNB čekala mnohem razantnější akci, a to například v podobě zvýšení sazeb o již zmiňovaných 50 bodů (o kterém se navíc ani nehlasovalo).

Podle měnového stratéga banky ING Petra Krpaty, který situaci okomentoval pro agenturu Bloomberg, pak svou trochou k oslabení CZK přispěl i pouze mírně zlepšený výhled vývoje sazby PRIBOR. Samotná rétorika guvernéra Rusnoka pak nebyla vyhodnocena jako jakkoliv výrazně jestřábí, upozornil.

To pak potvrdil i hlavní ekonom ING Jakub Seidler, dle kterého nová prognóza vývoje 3M PRIBOR odpovídá pouze jednomu zvýšení sazeb během příštího roku.

„Ačkoli nová prognóza ČNB je ohledně dalšího vývoje více proinflačníí, celkové vyznění dnešní tiskové konference bylo z pohledu trhu nakonec holubičí,“ konstatuje Seidler. „Jiří Rusnok naznačil, že politika ECB bude do poloviny příštího roku snižovat prostor ČNB pro další zvyšování sazeb. Tomu pak odpovídá i nová prognóza vývoje úrokových sazeb, které byla sice oproti té předešlé revidována mírně výše, nicméně pro příští rok předpokládá pouze jedno další zvýšení sazeb o 25 bodů. To je z našeho pohledu poměrně neadekvátní předpoklad, jelikož současný vývoj ekonomiky si vyžaduje vyšší růst sazeb, který ČNB umožňuje překoupená koruna nezávisle na politice ECB. Zároveň je nová prognóza vývoje sazeb do jisté míry nekonzistentní s řadou výroků členů bankovní rady, kteří ještě nedávno avizovali možnost rychlejšího tempa zvyšování sazeb,“ dodal.

 

Newsletter