Metronom: Tisíciletá kryptoměna fungující napříč blockchainy

I přesto, že se blockchain těší čím dál tím větší oblibě, má i své mouchy, které se postupem času dostávají na povrch. To si uvědomil i jeden z průkopníků a vývojářů této technologie Jeff Garzik, který se tak rozhodl, že celou situaci napraví, a to prostřednictvím svého startupu Bloq a nové digitální měny. Seznamte se, tohle je metronom.

Podle informací agentury Bloomberg by metronom měla být první kryptoměna, která dokáže „přeskakovat“ mezi rozdílnými blockchainy. Současná situace je taková, že uživatel, který se chce přesunout z jednoho blockchainu (např. BTC) na druhý, musí nejprve na online burze prodat své bitcoiny a poté až nakoupit jinou digitální měnu fungující na příslušné technologii blockchain. Celý tento proces je samozřejmě spojený s poplatky a v neposlední řadě i s rizikem pohybu ceny kryptoměn.

V případě metronomu by obě tato rizika měla zmizet. Jeho uživatelé jednoduše získají digitální „účet“ o odstranění tokenů z jednoho blockchainu, který bude možné následně poslat do toho druhého, aby se dané coiny přesunuly.

Výhoda nové technologie spočívá v její mobilitě. Jakmile jeden blockchain „vymře“, ať už z důvodu nevyužívání či kvůli rivalitě mezi vývojáři, držitelé metronomu budou moci své prostředky přesunout jinam. Digitálním měnám by to mělo pomoci jednak zachovat hodnotu, stejně tak i životnost, prozradil pro Bloomberg Garzik. Samotný projekt by měl být podle informací agentury představen v plné své kráse na aktuálně probíhající konferenci Money 20/20 v americkém Las Vegas.

„Bitcoin v dnešní době čelí mnoha existenciálním hrozbám, jako jsou například forky či neshody mezi vývojáři,“ řekl Garzik pro server Fortune. „S vědomím toho, co víme, a se zcela čistým listem papíru jsme si položili otázku, co je možné vybudovat. Odpovědí na to je metronom,“ dodal.

Na světě v současnosti existuje více než 1100 digitálních měn.  Do toho jsme navíc svědky rozporů mezi vývojáři a dalšími skupinami uživatelů kryptoměn, které zpomalují proces vylepšení blockchainu. A právě to by měl metronom částečně vyřešit.

Nabídka metronomu (MTN) by měla dle Bloombergu dosahovat 10 milionů tokenů s tím, že 8 milionů (Gazikova firma Bloq si z oněch 10 milionů ponechá 2 u sebe) bude „vydraženo“ v aukci (žádný minig, ale metoda tzv. holandské aukce, tedy otevřené aukce s klesající cenou) fungující na základě autonomního distribuovaného softwaru. Samotná aukce proběhne v prosinci nejprve v kryptoměně ether, tedy v rámci databáze ethereum. Postupem času se pak „pole působnosti“ bude rozšiřovat i na ethereum classic a na další blockhainy.

První aukce by pak měla trvat několik dní, přičemž, jak uvedl Gazik, cena metronomu bude nastavena vysoko, pravděpodobně na 500 dolarů za coin, a poté se bude postupně snižovat. Po prosincové aukci je pak v plánu, že v rámci každých 24 hodin bude skrze další aukce do nabídky přidáno dodatečných 2880 coinů

„Institucionální investoři budou něčím takovým přímo nadšeni,“ řekl pro Bloomberg Matthew Roszak, jeden ze zakladatelů firmy Bloq. „Podařilo se nám vybudovat tisíciletou digitální měnu, která byla vytvořena proto, aby vydržela,“ dodal.

Newsletter