Kapitále, kam s tou lodí?

Rozvojové trhy se potýkají s problémem odlivu kapitálu. Peníze, které z těchto oblastí odplouvají, by však neměly vyvolávat žádnou zbytečnou nervozitu na finančních trzích. Naopak by měly podpořit především akcie společností ve vyspělých zemích. O tom je přesvědčen Dennis Gartman, známý ekonomický komentátor a samozvaný „komoditní král“.

Dle dat společnosti EPFR Global dosahuje odliv kapitálu z rozvojových trhů rekordních úrovní. Jen za tento týden odteklo nejvíce peněz od roku 2008. Investoři však dle Gartmana nezůstanou u hotovosti, naopak své finance rozloží do politicky stabilních oblastí, jako je například Severní Amerika či Evropa.

„Ve skutečnosti si myslím, že pokud peníze odtečou z Číny a rozvojových trhů, je na místě si položit jednu otázku. Kam se přesunou? A moudrá odpověď by zněla tak, že se přesunou tam, kde jsou největší výnosy a kde jsou politické okolnosti nejsnáze pochopitelné,“ přepisuje komentátorova slova server CNBC.

Proud kapitálu však nebude mít jednotný směr. „Peníze budou plynout do všech stran. Z Číny a rozvojových trhů do Spojených států, do Kanady i do Evropy,“ vysvětlil Gartman. Dle dostupných dat se za minulý týden takto přesunulo 9,3 miliardy dolarů původem z fondů rozvojových zemí. Z čínských akciových fondů pak uteklo zhruba 7,1 miliardy dolarů.

Právě situace v Číně dělá některým investorům starosti. Odliv kapitálu přišel v době, kdy se valuace akcií druhé největší ekonomiky světa zvedly, a to i přes slabé zisky společností a náznaky celkového zpomalení hospodářského růstu země. Mnozí spekulují o nafukující se bublině. Index Shanghai Composite si od začátku roku totiž připsal již 55 % a Shnenzen Composite pak vzrostl dokonce o 115 %.

Gartman: Proč mě americké akcie nezajímají

Newsletter