Kapitále, kam s tou lodí?


19:32 • 12. června 2015

Tagy: Akcie, rozvojové trhy, Kapitál

Rozvojové trhy se potýkají s problémem odlivu kapitálu. Peníze, které z těchto oblastí odplouvají, by však neměly vyvolávat žádnou zbytečnou nervozitu na finančních trzích. Naopak by měly podpořit především akcie společností ve vyspělých zemích. O tom je přesvědčen Dennis Gartman, známý ekonomický komentátor a samozvaný „komoditní král“.

Dle dat společnosti EPFR Global dosahuje odliv kapitálu z rozvojových trhů rekordních úrovní. Jen za tento týden odteklo nejvíce peněz od roku 2008. Investoři však dle Gartmana nezůstanou u hotovosti, naopak své finance rozloží do politicky stabilních oblastí, jako je například Severní Amerika či Evropa.

„Ve skutečnosti si myslím, že pokud peníze odtečou z Číny a rozvojových trhů, je na místě si položit jednu otázku. Kam se přesunou? A moudrá odpověď by zněla tak, že se přesunou tam, kde jsou největší výnosy a kde jsou politické okolnosti nejsnáze pochopitelné,“ přepisuje komentátorova slova server CNBC.

Proud kapitálu však nebude mít jednotný směr. „Peníze budou plynout do všech stran. Z Číny a rozvojových trhů do Spojených států, do Kanady i do Evropy,“ vysvětlil Gartman. Dle dostupných dat se za minulý týden takto přesunulo 9,3 miliardy dolarů původem z fondů rozvojových zemí. Z čínských akciových fondů pak uteklo zhruba 7,1 miliardy dolarů.

Právě situace v Číně dělá některým investorům starosti. Odliv kapitálu přišel v době, kdy se valuace akcií druhé největší ekonomiky světa zvedly, a to i přes slabé zisky společností a náznaky celkového zpomalení hospodářského růstu země. Mnozí spekulují o nafukující se bublině. Index Shanghai Composite si od začátku roku totiž připsal již 55 % a Shnenzen Composite pak vzrostl dokonce o 115 %.

Gartman: Proč mě americké akcie nezajímají

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.