Pozornost EU postupně směřuje k blockchainu

Evropská unie byla v poslední době velmi aktivní ve snaze regulovat digitální měny včetně bitcoinu. Server Bitcoin.com informoval o návrhu Evropského parlamentu na změnu směrnice týkající se praní špinavých peněz (AMLD) a zakročení proti anonymitě digitálních měn. Nyní byl Evropskému parlamentu předložen nový návrh, který se zaměřuje na specifické oblasti digitálních měn včetně dosud nepovolených blockchainů.

Mnohá evropská úsilí regulovat digitální měny byla provedena pozměněním AMLD. I když je návrh teprve na začátku legislativního procesu, tak se zdá, že tento nový návrh změní existující EU FinTech návrh nazvaný „Fintech: vliv technologie na budoucí finanční sektor (2016/2243(INI))“. Nedávná zpráva uvádí, že členové Evropského parlamentu tlačí na Evropskou komisi, aby zvážila několik úprav přímo týkajících se bitcoinu i dalších digitálních měn.

Zkoumání role bitcoin mixers

V jedné novele vyzývají členové parlamentu Evropskou komisi, aby prozkoumala roli tzv. bitcoin mixers. Novela 257, paragraf 16 říká:

„Parlament se obává zvýšeného počtu využívání nepovolených blockchain aplikací, zejména bitcoinu, pro kriminální aktivity, daňové úniky a praní špinavých peněz. Proto žádáme komisi, aby v této souvislosti prozkoumala roli bitcoin mixers.“

 

Tato navržená novela navazuje na celosvětovou lednovou konferenci týkající se kontroly praní špinavých peněz a digitálních měn. Této konference se zúčastnilo přes 400 finančních vyšetřovatelů včetně organizací jako FATF, Interpol, Europol, CEPOL a basilejský institut vlády. Během této události bylo účastníkům oznámeno, že: „Všem zemím je doporučeno podniknout kroky proti těmto tzv. Mixers digitálních měn.“

Spotřeba energie a DPH

Některé navrhované novely se točí kolem bitcoinu a jeho velké spotřeby energie jako například novela 159 a 252. Jedna z nich říká:

„Parlament si všiml toho, že některá zavádění DLT technologií, jako je bitcoin blockchain, mají extrémně vysoké energetické a počítačové požadavky, proto by se měl výzkum zaměřit na objekty energeticky efektivní, které mají širší možnosti využití.“

Některé výhody digitálních měn a blockchainu byly přidány do dodatků 160 až 162. Jde hlavně o výhody, jako je konkurence měn a využívání altcoinů. Parlament také vyzdvihuje to, že současný vznik konkurence měn mezi národními měnami a soukromými virtuálními měnami může přispět k inovacím a cenové stabilitě.

FinTech a blockchain iniciativy jako solar coin, stejně tak jako dosažení ekologického a zodpovědného využívání energií, jsou vítány podle dodatku 162, ve kterém se píše, že je třeba omezit ekologickou cenu těžení bitcoinů a s tím spojené aktivity.

Další dodatek týkající se bitcoinu se zaměřuje na zdanění plateb provedených v digitálních měnách. V říjnu roku 2015 Evropský soudní dvůr rozhodl, že bitcoinové transakce jsou osvobozené od daně z přidané hodnoty „podle ustanovení týkajících se transakcí spojených s oběživem, bankovkami a mincemi používanými jako zákonné platidlo“. Jeden z členů parlamentu pak přidal dodatek 160, který říká:

„Parlament žádá komisi o úpravu směrnic týkajících se DPH tak, aby zahrnovaly také platby provedené ve virtuálních měnách.“

Newsletter