Efekt křídel České národní banky

Intervence České národní banky… Jak velké klišé v českých mediích a jak hrozně únavné téma, které čteme na každém zpravodajském portále. Každý rádoby ekonom a expert na měnovou politiku by si rád přihřál polívčičku vysoce fundovaným názorem “Já vám to říkal…”. Kdo má ale pravdu? Jak skutečně účinný byl měnový experiment, který se v české kotlině během posledních pár let udál?

Jaký byl vlastně efekt?

Připomeňme si všeobecně známý efekt motýlích křídel — pokud v Jižní Americe máchne motýl křídly, tento pohyb se může díky komplexnímu systému, ve kterém se změny počátečních podmínek mnohonásobně znásobí, projevit na výsledném počasí tisíce kilometrů daleko jako vichřice. A ekonomie není ničím jiným než stejně složitou strukturou, kde jen nepatrná změna výchozího stavu může mít ohromné důsledky například na hospodářský růstu. Otázka zní, jsme schopni určit, které mávnutí motýlích křídel způsobilo onen výsledný stav, v případe ČR nebývale dobrou ekonomickou kondici?

Odpověď racionálního člověka by měla být jasná, nejsme. Přestože v případě nastavení fixního kurzu mluvíme spíše o máchnutí křídel prehistorického dinosaura, jen těžko bychom mohli s určitostí říci, že zrovna tato akce (změna počátečních podmínek) způsobila pokles nezaměstnanosti o 2%, růst HDP o 0,5% apod. Tyto efekty zkrátka kvantifikovat nelze, neboť českou ekonomiku během let ovlivňovala celá řada dalších faktorů — extrémně nízké úrokové sazby v celé EU, přebytek kapitálu na trhu, pozitivní spotřebitelská nálada nebo pozvolný růst mezd.

Ale klidně za výslednou ekonomickou kondici může i fakt, že si Češi nainstalovali Instagram, kde zjistili, že v zahraničí tráví lidé svůj volný čas jinak, nakupují jiné zboží či jezdí jinými auty. Sociální sítě nás pak “naučily chtít” žít stejně (tedy více utrácet → více pracovat → a ve výsledku povzbudit ekonomiku). Ano, jedná se o úsměvný příklad, ale najít skutečnou příčinu v komplexních systémech jednoduše nelze.

Můžeme se například pousmát nad tímto komentářem z večerních zpráv:

“Asociace exportérů už dříve uvedla, že devizové intervence ČNB přinesly od listopadu 2013 vývozcům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. Hrubý domácí produkt Česka se zvýšil o 147 miliard korun.”

Tiché hrdinství

Na druhou stranu, v žádném případě bychom neměli dehonestovat práci ČNB. Ať bylo jejich rozhodnutí dobré nebo špatné, ekonomice se zkrátka daří a jejich krok nesporně pomohl v mnoha oblastech. Zejména exportéři se díky jistotě, že kurz CZK/EUR bude stále stejný, nemuseli draze zajišťovat vůči jeho pohybu. Stejně tak stabilita a předvídatelnost kroků ČNB si zaslouží pochvalu včetně bezproblémového opuštění kurzovního závazku, který pravděpodobně bude dáván za příklad na celém světě po mnoho let.

Ale nic se nestalo… a to je ten největší problém. Jak uvádí Nassim Taleb ve své knize Černá Labuť — představte si, kdyby jeden americký zákonodárce v roce 2001 navrhl zákon, který by přikazoval všem leteckým společnostem mít neprůstřelné a vysoce zabezpečené dvěře kabiny. Novela zákona by byla schválena před 11. zářím a díky němu by nedošlo k nejhoršímu teroristickému útoku moderních dějin. Dozvěděl by se to někdo? Nikoliv, naopak by se na něj snesla kritika za zvýšení nákladů všech aerolinek. Nikdo by se nedozvěděl, že se pravděpodobně stal jedním z největších hridnů naší generace.

Co když ČNB je právě tím tichým hrdinou, který nás zachránil od deflace a pokračující recese z předchozích let? To už se nikdy nedovíme, ale nic se nestalo, což je vlastně dobře. Ne nadarmo se říká, že nejlepší centrální bankéř je nudný bankéř, o kterém ani nevíte, že existuje. Bohužel mnoho ekonomů dennodenně přichází s více či méně úsměvným názorem, že vědí přesně, jak by se ekonomika vyvíjela bez zásahu ČNB. Třeba takový národohospodářský expert ODS v tom má jasno:

“Nemyslím si, že ČNB nemá s cenou koruny manipulovat mimo výjimečně vážné případy. České ekonomice by neublížila ani krátkodobá deflace.”

Ale rozumím jeho názoru, když jste expert, nemůžete si dovolit říci, že nevíte nebo že něco nelze spočítat… Lidé chtěji odpovědi, vysvětlení a bombastické příběhy. Já věřím ve zdravý rozum, empirický skepticismus a teorii chaosu — “mávnutí motýlých křídel” je hybnou silou ekonomiky, neměli bychom na tento fakt zapomínat.

Newsletter