Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Goldman Sachs hrozí nedostatkem zlata

Zlatu se tento rok prozatím nijak zvlášť nedaří. Od konce ledna si prošlo vlnou poklesu, která vydržela až do poloviny března a zastavila se na úrovni necelých 1150 dolarů za unci. Poté přišel zvrat, jenž žlutému kovu pomohl umazat část ztrát, které se však v posledních dnech pomalu obnovují. Dnes se zlato obchoduje na úrovni 1182 dolarů za unci.

Podle americké investiční banky Goldman Sachs se však můžeme pomalu připravovat na růst, který by mohl fyzické zlato vyhnat až na nová historická maxima. Banka totiž očekává, že celosvětová zásoba těžitelného zlata postačí „pouze“ na dalších dvacet let, poté se jeho cena stane kvůli obrovskému nedostatku silně prohibitivní.

Tato predikce se ale netýká pouze žlutého kovu. Goldmani to samé očekávají i u diamantů a zinku. V případě mědi a platiny by pak celosvětové těžitelné zásoby měly vydržet zhruba 40 let (viz. graf č.1). „Kombinace velmi nízké koncentrace kovů v zemské kůře a minimálních již vytěžených zásob o dostatečné kvalitě se nutně projeví ve vzácnosti jednotlivých komodit,“ píše ve své studii Eugene King, analytik těžebních kovů v Goldman Sachs. „Zlato je již déle jak 4 tisíce let měřítkem bohatství. Už staří Egypťané si uvědomovali, že žlutý kov není pouze lesklý a těžký, ale hlavně velice vzácný. Nedostatek, společně s vírou, že objevy nových zásob už budou jen velice malé, je přesně to, co vyžene cenu zlata rapidně nahoru.“

Obdobně se na situaci drahého kovu dívá i společnost Goldcorp. Ta koncem minulého roku zveřejnila svůj odhad vývoje těžby zlata až do roku 2022 (viz. graf č.2). „Zlatého vrcholu“, tedy nejvíce vytěženého zlata, by dle Goldcorp mělo být dosaženo letos. Poté by celkový objem těžby měl vytrvale klesat, až do roku 2022, kdy by mělo být vytěženo zhruba 83 milionů uncí žlutého kovu.

„Samotný koncept „zlatého vrcholu“ není ničím ojedinělým,“ řekl pro server Market Watch Peter Grant, analytik z USAGOLD. „Těžba zlata se dlouhodobě pohybuje na vesměs neměnné úrovni, zatímco množství nových nalezišť nezadržitelně klesá. Pokud by tento trend vydržel, cena zlata v příštích letech pravděpodobně silně vzroste,“ míní analytik.

Vlastníci fyzického zlata tak mají důvod, proč jásat. Jejich radost však může lehce zkazit fakt, se kterým ani jedna ze společností explicitně nepočítá. Tím faktem je motivace subjektů na trhu. Jakmile cena fyzického zlata poroste, na trh budou přicházet noví těžaři. Ti, díky motivaci v podobě vysokých cen, budou mít zájem vytvářet nové těžební metody a technologie, které by jim pomohly dostat se k těžko dostupným a doposud neobjeveným zásobám. Jakmile by se tak stalo, cenový skok drahého kovu by neměl být natolik razantní, jak se očekává.

Londýnská cena zlata: Sklenku sherry nahradí technologie

Zlatí býci, pozor, březen Vám moc nepřeje!

Newsletter