Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Jiskra českého průmyslu mírně pohasla

Český průmysl v prosinci znatelně zpomalil, když dnešní data ukázala 2,7 % meziročně. Očekávání bylo nastaveno optimističtěji, a to na 5,7 %. Pro srovnání, listopadový výsledek činil slušných 7 %. Co se týče celého roku 2016, domácí výroba vzrostla o 2,9 %.

„Tuzemská průmyslová výroba v prosinci loňského roku negativně překvapila,“ okomentoval výsledek Michal Šoltés, ekonom finanční skupiny Roklen. „Podobné zklamání z dat z průmyslu zaznamenalo i Německo, kde průmysl negativně překvapil a klesl meziročně o 7 desetin procenta. I nadále však rostou nové zakázky ze zahraničí rychleji než ty české.“

Největší podíl na prosincových meziročních datech měla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (+10,1 %), hned poté výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+7,6 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (+8,0 %). Poklesu jsme naopak byli svědky u těžby a dobývání (-26,5 %), výroby strojů a zařízení (-4,3 %) a výroby potravinářských výrobků (-5,1 %).

„Meziroční nárůst průmyslové výroby lze připsat čistě navýšení produkce a ne změně počtu pracovních dní,“ řekl Šoltés „Stejně jako v roce 2015 i v roce 2016 měl totiž prosinec 21 pracovních dní.“

Prosincová čísla moc nekorespondovala s výsledkem indexu PMI výrobního sektoru, který za ten samý měsíc vykázal nárůst na 53,8 bodů, což vzhledem k předchozím 52,2 b. tehdy znamenalo největší expanzi od března 2016. Co se týče dalších dat pro rok 2017, v lednu jsme byli svědky expanze indikátoru až na 55,7 bodů odpovídajících ročnímu maximu.

Český výrobní sektor zakončil rok 2016 silným výkonem

Růst české výroby je na ročním maximu a vyhlídky se zlepšují

Opakem, který spíše odpovídal dnešním výsledkům, byl ukazatel podnikové důvěry v českou ekonomiku. Prosincová čísla v tomto případě zaznamenala mírné snížení o 0,4 bodů na 97,1. V oblasti průmyslu pak důvěra klesla o 0,3 bodu na 98,7.

Důvěra Čechů v ekonomiku? Koncem roku mírné zhoršení

Vítězové a poražení roku 2016

„Za celý minulý rok rostl průmysl o 2,9 procenta, čímž ekonomika potvrdila svoji dobrou kondici,“ řekl Šoltés. Tradičním tahounem byla výroba motorových vozidel, která zaznamenala roční růst o 11 procent. V porovnání s rokem 2010 loni zvýšila sledovaná oblast výrobu o více než dvě třetiny. „Automobilový průmysl se tak stal nejrychleji rostoucím segmentem průmyslu,“ dodal ekonom.

Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla v odvětví těžby a dobývání (-9,0 %) a u výroby chemických látek a chemických přípravků (-7,0 %).

Co bude dál?

„V nejbližším horizontu očekáváme pokračování růstového trendu českého průmyslu. V příštích třech měsících by měl průměrně růst o 3,5 procenta meziročně,“ tvrdí Šoltés. „To je i v souladu s dlouhodobě příznivými výsledky měkkých ukazatelů české ekonomiky. V ročním výhledu lze pak očekávat nové zdroje nejistoty v podobě opuštění kurzového závazku, těsnou situaci na trhu práce a rok bohatý na politické událostí, které mohou negativně ovlivnit sentiment a průmyslovou výrobu v letošním roce, především v jeho druhé polovině.“

Pozitivní výhled potvrzuje i hodnota nových zakázek průmyslových podniků, která v prosinci meziročně vzrostla o 9,4 %. Ty ze zahraniční se zvýšily o 12,6 %, domácí pak o 3,5 %. Nejvíce k těmto číslům opět přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů s +18,2 %.

Newsletter