Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Americká recese? Všechny ukazatele ji potvrzují, ale…

Jak je na tom americká ekonomika? Oficiální vyjádření ze strany Federálního rezervního systému dlouhodobě hovoří mírném ekonomickém růstu. Podle Deutsche Bank však situace není pozitivní ve všech směrech. Čtyři klíčové faktory ukazují, že by se největší hospodářství světa mělo nacházet v recesi. „Problém“ je, že žádná recese není. Proč?

Podle analytického týmu banky připomíná aktuální situace americké ekonomiky recese, kterými si prošla v letech 1990, 2001 a 2008. I přesto však nevidí jakýkoliv důvod k panice.

„Naše ekonomická predikce pracuje s 30% pravděpodobností toho, že se americké ekonomika přehoupne během příštích 12 měsíců do recese,“ přepisuje slova analýzy server Business Insider. „Této představě nasvědčují celkem čtyři hlavní indikátory, a to zisky amerických firem, index podmínek pracovním trhu, kapitálové výdaje a míra bankrotů. Všechny tyto ukazatele jsou v té samé situaci, ve které byly během posledních tří recesí.“

Co se týče amerických firem, již dlouho se hovoří o tzv. recesi zisků, které se datuje již od první poloviny roku 2014. Index podmínek pracovního trhu, které sleduje Fed, se v srpnu dostal do záporu. Kapitálové výdaje se za minulý rok propadly o 2 % a míra bankrotů se nadprůměrně zvedla.

Indikátory tak naznačují možný scénář recese, který se však neodehrává. Deutsche Bank aktuální situaci přirovnání k roku 1986, kdy i přes svítící rudé světlo u všech čtyřech ukazatelů nebyl pozorován žádný hospodářský propad. Ekonomika naopak poměrně výrazně rostla, a to po dobu dalších čtyř let.

Pravdou je, že stále existují „ALE“, která by mohla celou situaci ještě zvrátit. Banka upozorňuje především na výhled zisků firem, které podle odhadů zůstanou i nadále slabé (především vinou zvýšení nákladů na práci), a to i přes obecný předpoklad jejich obnovy během příštího roku. Stejně negativně by mohl zapůsobit propad segmentu služeb a průmyslu měřený indexem ISM. V neposlední řadě hraje roli i vize postupného utahování měnové politiky.

Všechny tyto faktory by tak mohly zvýšit riziko americké recese na mnohem vyšší úroveň, než je 30 %.

Newsletter