Noční můra (nejen) Japonců je blond. Pozor na to, Trumpe!


20:01 • 13. února 2017

Tagy: dluhopisy, americká ekonomika, USA, Fed, Dluh, Japonsko

Americký prezident Donald Trump budí ze spánku i zahraniční investory amerických dluhopisů. Většinu už dlouhodobě drží japonští investoři. V loňském roce se však objem držených dluhopisů překvapivě snížil. V prosinci se zbavili dluhopisů v hodnotě 21,3 miliardy dolarů. To byl největší pokles od roku 2013, uvedla agentura Bloomberg.

Nedůvěra v americkou politickou situaci měla v minulém roce velmi silný vliv především na japonské investory. Během prosince se největší z nich zbavil největšího množství amerických dluhopisů za poslední čtyři roky. Tato reakce je o to překvapivější, protože světový trh s dluhopisy je nejatraktivnější za poslední léta. Do amerických dluhopisů nepřestávají investovat jen japonští investoři, ale i investoři z jiných zemí. Americké dluhopisy v držení čínských investorů se konstantně snižují už od května minulého roku.

„Investování do amerických dluhopisů může být pro Japonce těžší než obvykle, a to kvůli politické nejistotě,“ uvedl expert na zahraniční dluhopisy Kenta Inoue. „Výnos dluhopisů se v blízké budoucnosti může výrazně zvýšit. To však odradí spoustu investorů od agresivnější nákupní strategie,“ dodal Inoue.

Změní Fed konečně nástroj monetární politiky?

Jen málo významných investorů chce nyní investovat do obvykle stabilního amerického dluhu, jehož celková výše činí 13,9 bilionu dolarů. Důvodů může být několik. Očekávaný vyšší schodek pod vedením Donalda Trumpa, či zvyšující se inflace v příštích letech. Posledním z důvodů může být samotná osoba nového prezidenta Trumpa, jehož chování je často nepředvídatelné.

Situace však stále není kritická. Zahraniční investoři drží asi 43 procent dluhopisů Spojených států v hodnotě 5,94 bilionu dolarů. To je ale pokles oproti roku 2008, kdy investoři ze zahraničí drželi celkem 56 procent z celkové částky. Velký pokles v investování nepoškozuje je japonské a čínské investory, ale přirozeně i domácí. Domácí poptávka naštěstí byla schopna vstřebat nabídku dluhopisů ze zahraničí. V polovině prosince dosáhly výnosy z desetiletých amerických dluhopisů 2,6 procenta. V posledním týdnu mírně klesly na 2,41 procenta.

Pět případů, kdy Fed zvedl sazby. Na co vsadit teď?

V zájmu amerického prezidenta jsou co nejnižší výnosy z dluhopisů. Trumpovy plánované zakázky zřejmě dosáhnou vyššího objemu, než ty za Baracka Obamy. Pro Američany je tak levné půjčování klíčovým atributem pro rozvoj ekonomiky.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.