Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Ekonomové: Propad trhů pomůže ČNB i hrozí ekonomice

Otřes na měnových i akciových trzích zřejmě pomůže České národní bance bránit kurzový závazek 27,00 koruny k euru. Uleví v tlaku na sílu koruny proti euru a tím četnosti i rozsahu, v jakém lze očekávat intervence ČNB na trhu. Může ale také zasáhnout německý i náš vývoz a tím český průmysl a ekonomiku, vyplývá z reakcí ekonomů v anketě pro Roklen24.

„Pokles cen komodit a sílící koruna vůči dolaru budou působit z pohledu ČNB protiinflačně. To může opět oddálit cestu inflace ke svému 2 % cíli. Nečekáme ale, že by trh začal opět spekulovat o možném zvýšení hladiny kurzového závazku a koruna by se tak dostala dlouhodoběji na slabší úrovně,“ uvádí pro Roklen24 hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Výprodej zahájen. Padají akcie, dolar i ropa

Úplně jiný propad než 1998. Vítězem bude dolar?

Seidler: ČNB musela intervenovat masívně. Uleví si

Podle něj bude ČNB nadále bránit svůj kurzový závazek častými intervencemi. „Z jistého pohledu by tak současná nejistota na finančních trzích mohla ČNB s obranou kurzového závazku pomoci, jelikož by měla krátkodobě poklesnout silná poptávka po koruně a tím i velikosti potřebných intervencí ze strany ČNB. Dle našich odhadů totiž intervence v průběhu minulých dvou týdnů zesílily a pohybovaly se v řádech desítek miliard korun,“ uvedl Seidler pro Roklen24.

Oproti dosavadnímu výraznému posilování amerického dolaru proti euru se po čínské intervenci na tamní měně a otřesu na měnových, akciových i komoditních trzích situace obrátila a euro dnes překonalo laťku 1,1500 k americkému dolaru. Výrazně tedy posiluje a proti němu mírně polevuje česká koruna. Oproti pro poslední dny a týdny „typickým“ 27,02 EURCZK ji vidíme u hladiny 27,05 koruny k euru, což je pro ČNB a její obranu hranice 27,00 k euru přeci jen komfortnější hladina.

Sobíšek: Oceňují se rizika, o nichž se nemluvilo

„Přechodné zmírnění tlaku na posílení koruny proti euru by ČNB nepochybně uvítala, protože by to zjednodušilo dodržení jejího závazku nepustit kurs EURCZK pod hranici 27,00,“ souhlasí hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Síla propadu akcií v Asii a jeho přenos do Evropy budí podle něj dojem, že se v něm oceňují ekonomická rizika nejen obecně známá, ale I další, o nichž se zatím nemluví. „Osobně se mi ale zdá málo pravděpodobné, že by mělo dění na finančních trzích bezprostředně ohrozit českou ekonomiku, čímž by ani kurs koruny neměl zaznamenat výrazný výkyv,“ soudí ale k míře dopadu na korunu a českou ekonomiku Sobíšek.

Také podle Seidlera se výhled pro kurz koruny nepohnul dramaticky. „Koruna se bude nacházet v následujících čtvrtletích v těsné blízkosti kurzového závazku. Výkyvy EURCZK směrem vzhůru nelze vyloučit, ale vzhledem k pozitivnímu vývoji tuzemské ekonomiky budou pouze krátkodobé a koruna se opět vrátí k těsné blízkosti hranice 27 EURCZK, kterou ČNB od poloviny července bráni intervencemi,“ soudí za ING Jakub Seidler.

Frybach: Škody pro německý i český průmysl a ekonomiku

Tuzemská GE podle jejího ekonoma Filipa Fyrbacha v současné chvíli vnímá dva důvody, proč by propad akciových trhů neměl výrazně tlačit na posílení koruny a tím přidělávat vrásky na čele centrální banky. „Zpomalení Číny a následná devalvace její měny zhoršuje postavení jak exportérů do této země, tak výrobců luxusnějších výrobků. Jinými slovy, tento vývoj ohrožuje německý a tím i český průmysl a ekonomiku,“ vysvětluje úvahu Fyrbach. Navíc, pokud český akciový trh neobstojí v konkurenci „zvýhodněných nákupů“ jinde ve světě, hrozí podle něj odliv investičního kapitálu a to bude také působit na oslabení koruny vůči euru.

Kovanda: Čína vyrobí za pár týdnu jedno Řecko

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen, upozorňuje na zásadně odlišný význam Číny ve světové ekonomice proti evropskému problému jménem Řecko. Čína je hrubý domácí produkt, který odpovídá velikosti celé řecké ekonomiky, vyrobit za pár týdnů. „Zatímco Řecko má dnes politický, případně geopolitický, a svým způsobem také symbolický význam, Čína je podstatná i z výsostně ekonomických důvodu. Neexistuje na světě země, které se výraznější čínský útlum nedotkne. Zato Řecko samo o sobě je z globálního úhlu pohledu ekonomický zcela bezvýznamné,“ říká Kovanda.

S útlumem Číny jako zásadním surovinovým (komoditním) konzumentem dle Kovandy souvisí pokles celosvětové poptávky po komoditách, včetně ropy. „Ten má pro tuzemskou ekonomiku ve výsledku kladný efekt. V nadcházejících měsících lze očekávat další pokles cen pohonných hmot. Čechům tak zbude více na útratu za jiné věci než benzín nebo nafta. To se projeví růstem spotřebitelské důvěry a následně i spotřeby samotné,“ soudí Kovanda. Neobává se ale, že by se zlevnění pohonných hmot mohlo promítnout do inflačních očekávání ekonomických subjektů v ČR v takové míře, že by to přivodilo nebezpečnou deflační periodu.

Také Kovanda ale souhlasí, že Čína může na tuzemskou ekonomiku dopadnout skrze německo a tamní průmysl a to na horizontu měsíců. „Pokud klesne zájem o německý export, klesne pochopitelně německý zájem o český subdodavatelský dovoz. To se u nás projeví poklesem zahraničních průmyslových objednávek a ve svém důsledku i poklesem objemu průmyslové výroby. Ten způsobí zpomalení současného poměrně citelného poklesu tuzemské míry nezaměstnanosti. Nečekal bych ovšem, že by čínský útlum mohl ČR uvrhnout zpět někam na pokraj recese, nebo dokonce do recese,“ uzavírá Kovanda.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

 

„Léto a s ním spojená okurková sezóna přinesly několik textů a vystoupení na téma měnové politiky ČNB. … Zasluhuje vš…

Posted by Roklen24 on 24. srpen 2015

Newsletter