Tři údery pro britskou ekonomiku, pokud přijde Brexit

Podle analýzy ekonomů Jamieho Murrayho a Dana Hansona na Bloomberg Intelligence, by mohl „Brexit“ uštědřit tamní ekonomice tři velké údery. Jak? Prostřednictvím důvěry, úvěrových a měnových šoků.

V galerii článku nabízíme jejich model, na kterém je patrné, jak moc by se mohla britská ekonomika odchýlit od obvyklého scénáře v případě, že se Spojené království rozhodne osmadvacítku opustit. Zachycuje pouze některé z dopadů a autoři Murray a Hanson uznávají, že se jedná o odhad: „Jednoduše není možné dopředu vědět, jak moc dopadne na trhy strach nebo jak budou spotřebitelé a společnosti ve Velké Británii reagovat“.

 

Jaká esa vytáhne David #Cameron do boje o #Brexit? Jak dostane přesvědčivou většinu Britů na svou stranu? I tom píše pro…

Posted by Roklen24 on Tuesday, 2 February 2016

 

„Šok důvěry“ – nejistota ohledně uspořádání v případně Brexitu by znamenala pokles obchodních investic, navýšení úspor domácností a snížení poptávky.

„Úvěrový šok“ udeří na vnímání britských bank. Budou brány jako rizikovějších a zvýší se jejich výpůjční náklady.

„Měnový šok“ by zasáhl přímé zahraniční investice, jejichž „proud“ by vyschl v průběhu jednoho roku. Ještě před tím však také investoři přehodnotí rizika spojená s velkým deficitem britského běžného účtu – měna tak významně depreciuje.

V modelu je patrný počáteční skok v inflaci (odráží slabší měnu). Ten však brzy odezní a usnadní růst cen. Ekonomika slábne a Bank of England je nucena snížit úrokové sazby.

„Důvěra, poskytování úvěrů a kurzové riziko by dohromady mohly připravit britské ekonomice opravdu ošklivý šok,“ shrnují své závěry Murray a Hanson.

Newsletter